Kuşkonmaz ve Faydaları

Kuşkonmaz ve Faydaları

Kuşkonmaz Kullanımı ve Faydaları

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis) Zambakgiller familyasından; çalı veya yarı çalı biçiminde odunsu, bazı türleri de otsu olan Asya, Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları pul gibi ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri küçüktür. Renkleri yeşilimsi veya beyazdır. Meyveleri üzümsüdür. 150 kadar türü vardır. Tıbbi kuşkonmaz Trakya ve Doğu Anadolu’da yabani olarak yetişir. Meyvesi kırmızıdır. Hekimlikte toprakta sürünen gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. İlkbahar aylarında toplanıp kurutulur.

Kuşkonmaz bitkisi daha çok ılıman iklimlerde ve sulak yerlerde yetişir. Süs bitkisi olarak da kullanılan Kuşkonmaz A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineralleri de içeren zengin bir üründür. Çorbası yapılır ya da garnitür ve salata olarak yenir.

Kuşkonmazın Bilinen Yararları

Kanı temizler. Cilde canlılık verir. Gözleri ve kalbi kuvvetlendirir. Dalak hastalıklarında faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır. Diş ağrısını hafifletir. El ve ayaklarda görünen şişlikleri indirir. Kalp hastalıklarından doğan ödemleri giderir. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Anti stres hormonların oluşmasına yardımcıdır. Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur. irleri kuvvetlendirir ve zihin yorgunluğunu giderir. Cinsel isteği artırıcı etkileri olduğu belirtilmektedir.

Kandaki şeker miktarını düşürür. Karaciğer ve böbreklerin muntazam çalışmasını sağlar. Terletici özelliğiyle vücuddan fazla suyun atılmasını sağlar. Karaciğer ve mide için yararlıdır. Karaciğer şişliğini indirir. Kuşkonmaz sebzesi sebzeler içerisinde en çok folik asit içerendir. Bel soğukluğu böbrek ve mesane iltihabı olanlarla, çok sinirli kimselerin kullanmaması gerekir. İyi bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz, idrar yollarını temizler ve vücutta oluşan ödem şişliklerini gidermeye yardımcı olur.

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır?

Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur. Bu nedenle özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar fazla tüketmemelidir.

Uyarı: Çiğ şekilde yenmesi alerjiye neden olabilir. Böbrek ya da gut sorunu olanlar kuşkonmazı yememeli ya da az tüketmelidir. Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Ayrıca, ishal yapabilir.

Süs kuşkonmazları içinde en yaygınlarından biri olan tül kuşkonmazı tüy gibi incecik, hoş görünümlü yaprakları için yetiştirilen bir saksı bitkisidir. sifalibitkilerinizcom. Bitkinin yaprakları çiçekçilikte buket hazırlamakta da kullanılır.

Kuşkonmaz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.