Labada ve Faydaları

Labada ve Faydaları

Labada Efelek ve Faydaları

Labada (Rumex), Karabuğdaygiller familyasından içerisinde 200 kadar bir yıllık, iki yıllık ve çok yıllık bitki türünü barındıran bir bitki cinsidir. Ekşi olmayan türlerin yaprakları Anadolu’da yaygın biçimde sarma yapılarak tüketilir ve efelik, evelik vb. adlarla anılırken ekşi yapraklı türleri kuzukulağı adıyla anılır.

Labada, Haziran – Eylül ayları arasında yeşilimtırak renkte küçük çiçekler açar. Yaprakları sebze olarak yenir. Ev ilaçlarında kökü ve yaprakları kullanılır. Efelek adı da verilen 50 cm boylarında bir bitki olan Labada daha çok dağ, orman ve çayırlarda sulak yerlerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Nişasta ve yağın yanında C vitamini içerir.

Toplanması ve Saklanması

Mayıs’tan, Ağustos’a kadar yaprakları toplanarak kurutulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmezse küflenebilir. sifalibitkileriniz

Labadanın Bilinen Yararları

İştah açar. Vücudu güçlendirir. Çıbanları olgunlaştırır. Müshil etkisi gösterir. Mesane tıkanmasını giderir. Kanı ve bağırsakları temizler. Haşlanıp deriye konursa kaşıntıları azaltır. Labada çayı, vücudu rahatlatır ve kuvvet verir. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir, ishali keser. Deri hastalıklarında etkilidir. Yara ve egzamaları iyileştirir. Yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır.

Labada Otu Nasıl Kullanılır?

Labadanın kurutulmuş kökü ve yaprakları ilaç olarak taze bitkisi de sebze olarak kullanılır. Yapraklarından dolma yapılır. Yeşil tohumları kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse anne sütünü arttırır. Kökü kaynatılıp içilirse kaşıntıları giderir. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirilerek tedavi amaçlı deri hastalıklarında kullanılır. Bitkinin yapraklan çiğ olarak yenir. Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Çay: 1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağr ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 4 yorum yapıldı:

 1. seyma dedi ki:

  neden kaynak bildirmediğinizi merak ettim en azından nereden alınmış?

 2. Murat dedi ki:

  Yenince saç bitlerini öldürür mü? Bir eczacı bit ilacı alırken söylemişti.Hiç bir sitede bu bilgiyi doğrulayamadım

 3. mmmmm dedi ki:

  dolması mükemmel bence denenmesi gerekir çok lezzetli

 4. feyzi kanra dedi ki:

  Bizim apartmanın bahçesinde bol miktarda yetişiyor,apt.25 hane.bizden başka toplayan yok.Her sene para verip kökünden söktürüp temizletiyorlar gene çıkıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.