Lale Çiçeği ve Lalenin Faydaları

Lale Çiçeği ve Lalenin Faydaları

lale1 lale2 lale3

Lale ve Lale Çiçeğinin Faydaları

Lale (Tulipa), zambakgiller ailesinden Tulipa cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adıdır.

Anavatanı Pamir, Hindukuş ve Tanrı dağlarıdır. Türkler göçleri esnasında bu bitkinin soğanlarını Anadolu’ya getirmiştir. 1500’lü yıllarda Avrupa’ya Anadolu’dan giden lale özellikle Hollanda’da çok yaygındır. Soğanlarının üzerinde zarımsı bir örtü bulunur. Etli ve yeşil 2-8 yaprağı vardır. sifalibitkileriniz Çiçekler, saplar ucunda çoğunlukla bir ya da  ikidir. Çiçek parçaları altılıdır. Kırmızı, sarı ve ara tonlarda renklere sahiptir.

Lale Çiçeğinin Bilinen Yararları

Kabızlığı gidermekte etkilidir. Lale çiçeğinin suyu doğumu kolaylaştırmak için faydalıdır. Çiçekleri fitil yapılıp rahim ve kadın hastalıklarına karşı kullanılır. Yaprakları ve sapları kalp hastalıklarında kalp atışını düzenlemek için kullanılır.

Lale Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla, süs bitkisi olarak kullanılır. Bunun yanında, yapraklarından ve saplarından çeşitli hastalıklar için istifade edilir. Yaprakları birkaç gün suda bekletilip süzüldükten sonra egzama ve diğer cilt lekelerini gidermek için kullanılabilir.

Lale yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. iskender dedi ki:

    Bu faydalı bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.