Latin Çiçeği ve Faydaları

Latin Çiçeği ve Faydaları

Latin Çiçeği Resimleri ve Faydaları

Latin Çiçeği, Latinçiçeğigiller familyasından; kırmızı veya turuncu çiçekleri olan bir çeşit bitkidir. Diğer isimleri Frenkteresi, Tropaeolum, Nasturtium, Capucine olarak bilinir.

Latin çiçeği Peru’da doğal olarak yetişir. Çiçekleri salatalarda kullanılır. C vitamini, glükosilinat, hardal yağı ve ne olduğu bilinmeyen bakteri yok edici bileşikler bulunur. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakıcı lezzeti olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Körpe çiçek tomurcukları ve yeşil durumdaki tohumları turşu yapılarak tüketilir.

Anavatanı Latin Amerika’daki serin And Dağları bölgesidir. Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latin çiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. sifalibitkileriniz

Latin Çiçeğinin Bilinen Yararları

İştah açar. İdrar söker. Hazmı kolaylaştırır. İskorbüt hastalığına fayda sağlar. Saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarını önlediği düşünülmektedir. Solunum yollarındaki rahatsızlık, bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda etkilidir.

Latin Çiçeği Nasıl Kullanılır?

1-2 tatlı kaşığı bitki (yaprak-çiçek) karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde üç kez birer bardak içilir.

Latin Çiçeği Sirkesinin Yapılışı

500 ml (yarım litre) sirkeye 25 tane çiçek kullanılıyor. Bunun için bir kavanoza beyaz üzüm sirkesini koyuyorsunuz ve içine çiçekleri atıyorsunuz. Kavanozu sıkıca kapatıp, ışık almayan bir ortamda 3 hafta bekletiyorsunuz. Sonucunda salatalarda kullanabileceğiniz ve harika tadı ve rengi olan bir sirke oluşuyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. tuzla çiçekçi dedi ki:

    Bir çiçekçi olarak teşekkür ediyorum.

  2. Çiçek Bakımı dedi ki:

    faydalı bilgiler için teşekkürler

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.