Lavanta ve Faydaları

Lavanta ve Faydaları

Lavanta, Lavanta Yağı ve Çayının Faydaları

Lavanta Çiçeği, Ballıbabagiller familyasından; çalı görünüşünde, dip kısmı odunsu bir bitkidir. Diğer isimleri Lavandula, Lavendar, Lavande olarak bilinir. Anavatanı Akdeniz havzası olan lavantanın 20 kadar türü vardır. Bu türlerden bazısı ülkemizde de yetişmektedir.

Çiçekleri mavi veya morumsu ya da koyu kırmızıdır. Kokusu güzeldir. Karabaş lavantaçiçeği denilen türü yurdumuzda vardır. İçinde organik asitler bulunan uçucu yağ ile glikozitler, alkaloitler ve tanen gibi maddeleri içerir. Bu uçucu yağın damıtılmasıyla lavanta esansı (lavantayağı) elde edilir.

Toplanması ve Saklanması

Drog olarak kullanılan çiçekler, Temmuz-Ağustos aylarında, henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır. Saplarıyla birlikte toplanan çiçekler, demet halinde bağlanıp, gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra, çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.

Lavantanın Bilinen Yararları

Mikrop öldürücüdür. Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. Uykusuzluk halini giderir. Kusma refleksini bastırır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Ateşli hastalara iyi gelir. sifalibitkileriniz Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir. Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir.

Ayrıca küçük keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş, iç açıcı bir koku kazandırır. Uykusuzluk çekenler de, lavanta içerikli yastıklar kullanmayı denemelidirler. Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür.

Uyarı: Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5–6 damladan fazla almamak gerekir. Alkol kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.

Lavanta Yağının Faydaları

Biraz pamuk yardımıyla yüz temizlenirse akneli cildi temizler. Ağrıyan yere sürülüp elle hafif masajlar yapılırsa romatizma, burkulma ve kırık yerlerinin ağrılarında rahatlatıcıdır.

Lavanta Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla kokusu için kullanılır. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası elde edilir. Kokusu tahtakurtu, güve gibi böcekleri uzaklaştırır. Lavanta çayı, romatizma ağrılarını hafifletir, ayrıca saç derisine sürülürse saç dökülmesini azaltır. Lavanta yağı bulantı ve kusmaları giderir. Lavanta yağı ayrıca, başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Yemek ve salatalara 2–3 damla lavanta yağı katmak cinsel gücü arttırıcı etki gösterir. Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5–6 damladan fazla almamak gerekir.Alkol kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.

Çay: Kurutulmuş sürgün ve çiçeklerden 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek çay elde edilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Banyo: 60-70 gr lavanta çiçeği, 2-3 litre suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır. Bu banyolar özellikle, kan basıncı düşük olan kişileri rahatlatır, canlılık kazandırır. Sinirli kişiler, dengeleyici bir rahatlığa kavuşur.

Lavanta yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. murat karadere dedi ki:

    koku keselerinin içine lavanta çiçeği koymak istiyoruz,bilgi verirseniz seviniriz.teşekkürler.0216 316 06 52

  2. yıldırım koprulu dedi ki:

    ben lavanta çiçeği işiyle ugraşıyorum 10 kg paketler halınde poşetlenmiş verebiliyorum ne kadar isterseniz 10 kgdan az olmamak üzere 05377880899 saygılar

  3. EsasDurak dedi ki:

    Faydalı bilgi için emeğinize sağlık.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.