Limon ve Faydaları

Limon ve Faydaları

Limon Ağacı ve Limonun Faydaları

Limon (Citrus), yıl boyunca büyümeyi sürdüren, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve bu ağacın meyvesidir. Diğer isimleri Lemon, Citron, Citrus limonum olarak bilinir.

Limon, Limonağacının açık sarı renkli, yumurta biçiminde, kabuğu güzel kokulu, suyu ekşi olan meyvesidir. Kabuklarından limon esansı çıkarılır. C vitamini başta olmak üzere A ve B vitaminleri, şeker, müsilaj, sitrik asit ve tuzları açısından zengin bir besindir.

Limonun anavatanı kesin olarak bilinmemektedir. Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan bu küçük ağaçların meyveleri ülkemizde çok sevilir. Ege ve Akdeniz gibi bölgelerde neredeyse her evin bahçesinde bir limon ağacı bulunur. sifalibitkileriniz Meyve öncelikle suyu için kullanılır, eti ve kabuğu Aşçılık ve fırında pişirmede kullanılır. Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ila 3 arasındadır. Kolaylıkla elde edilebilen asit bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır.

Limonun Bilinen Yararları

İştah açıcıdır. İshali keser. İdrar söktürür. Vücuda güç verir. Susuzluğu giderir. Baş ağrılarını ve vücut ağrılarını keser. Mikrop öldürücüdür. Sivilceleri geçirir. Damar sertliği ve romatizmada faydalıdır. Boğaz ve bademcik iltihaplarının giderir. Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Dişleri beyazlatır ve diş etlerini kuvvetlendirir. Limon saç için besleyici ve parlatıcı etkiye sahiptir. Kansızlığı önler. Nasırları söker.  Limon, doku büzücü etkisi nedeniyle peklik vericidir. Karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Kalbi kuvvetlendirir. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikayetlerini azaltır. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır. Skorbüt hastalığında faydalıdır. Fazla aybaşı kanamasını önler. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. Böbrek ve mesane kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür. Mide ağrılarını dindirir. Mide, bağırsak ve idrar yollarındaki mikropları öldürür. Limon, doku büzücü ve cilt toniğidir. Çilleri hafifletir. Cildin güzelleşmesine katkıda bulunur. Soğuk hava nedeniyle ellerdeki ve yüzdeki deri çatlamalarını iyileştirir. Bu etkisinden yararlanmak için de sıkılan limonun suyu ellere, ovuşturularak dıştan uygulanır.

Limon Nasıl Kullanılır?

Daha çok Limonun suyu salata ve yemeklerde kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden, kabuklarından ve yapraklarından da faydalanılır. Kabukları haşlanıp suyu içilirse vücudu kuvvetlendirir ve vücuttaki kurtları dökmeye yardımcı olur. Limon suyu ile gargara yapılırsa ağız, boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Limon, kabuklarıyla birlikte banyo suyuna sıkılıp bu su ile banyo yapılırsa kan dolaşımını hızlandırır ve cildi canlandırır.

Limon yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. sadasa dedi ki:

    Doktora gitmemize gerek yok.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.