Mahlep ve Faydaları

Mahlep ve Faydaları

mahlep1

Mahlep Ağacı ve Mahlepin Faydaları

Mahlep Ağacı (Prunus mahaleb), gülgiller (Rosaceae) familyasından, 10 metreye kadar uzayabilen, beyaz çiçekli, hoş kokulu bir ağaçtır. Halk arasında İdris ağacı olarak da bilinir. Kumarin, silisilik asit ve prusik asit içerir.

Orta ve güney Avrupa’da Fransa ve Almanya, batı ve orta Asya’da kuzey Pakistan ve Kırgızistan ile kuzeybatı Afrika’da Fas arasında kalan coğrafya anayurdunu oluşturmaktadır. Türkiye’de ise Tokat, Niksar, Zile, Amasya, Çorum ve Mardin gibi dağ yamaçlarında, kalkerli arazide rastlanır. sifalibitkileriniz

 

Mahlepin Bilinen Yararları

Ağrı kesicidir. Tonik etkisi vardır. Vücuda kuvvet verir. Afrodizyak olarak kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür. Nefes darlığı ve sıtmaya karşı faydalıdır. Cinsel isteği ve Cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Şeker hastalarına ve prostat şikayeti olanlara iyi gelir.

Mahlep Nasıl Kullanılır?

Mahlep ağacının tohumu kullanılır. Kurutulduktan sonra öğütülen mahlep tohumları simit, poğaça, kek ve kuru pastalara katılır. Ayrıca, parfümeri ve boya sanayinde de kullanılmaktadır. Kurutulan meyveleri baharat (Mahlep) olarak kullanılır. Özellikle hamur işi pastalara kendine has hoş bir koku vermektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. Kazım TANRIVERDİ dedi ki:

  Nasıl kulanıldığı net olarak açıklanmasın

 2. şeker düşürüyormu
  tokatta akrabalar düşürdügünü söylüyor birdr annem şeker ve kalp hastası bu tozu içse kalpbe zararı olurmu? baypas ameliyatı oldu

 3. Sadık Ahmed dedi ki:

  Selam… Semiha hanım, vücuda kuvvet veren ve nefes açan bir ilacın kalbe zarar verme ihtimali yoktur. Anneniz mahlepi içini rahatlıkla kullanabilir. Allah şifa versin.

 4. ŞeNer dedi ki:

  Slm
  Diyabet2, Şekerim 200-300 lerde günde 2 kez insilün kullanmaktayım, sizlerden etkili bir bitkisel tarif bekliyorum, tşk eder saygılar sunarım.

 5. Selçuk dedi ki:

  Sadık bey, bağırsak ağrısınada iyi geldiği söyleniyor, nasıl kullanabilir mahlepi, içilirmi, yenir mi ??? nasıl hazırlamak lazım

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.