Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Mandalina ve Faydaları

Mandalina Ağacı ve Mandalinanın Faydaları

Mandalina (Citrus reticulata), turunçgiller (Rutaceae) familyasına ait ılıman iklimde yetişmekte olan, 5-6 m yüksekliğinde mandalina ağacının meyvesidir. Turuncu, sarı renklerde olan mandalina, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Mandalina, portakala nazaran daha yumuşak olan kabuğu soyulduktan sonra yenebildiği gibi suyu sıkılarak da içilebilir. Diğer isimleri Mandarin, Tangerine, Mandarine olarak bilinir.

Tangerina, nova, kinnow, fremond, klausellina, robinson, okitsu, satsuma, ankor, klemantin, fortune, yerli, lee, fairchild marisol, minneola, ortanik, kara, ovari gibi çeşitleri vardır. sifalibitkileriniz

Türkiye’de en çok Akdeniz’de, Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde ve kısmen Karadeniz Bölgesinde yetiştirilir.

Mandalina ılıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı oldukça düşüktür.


Sponsor Bağlantılar


Mandalinanın bilinen yararları

Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Grip olanlara iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Kolesterolü ve  yüksek tansiyonu  düşürmeye yardımcı olur. sifalibitkileriniz Özellikle kayda değer olan içerdiği yüksek miktarda Provitamin A, yüz ve cilt bakımı için gerekli. Mandalinanın ince kabuklarının altında serinletici iştah açıcı ve susamayı gidermek için bol miktarda vitamin ve mineral bulunmakta.

Mandalina nasıl kullanılır?

Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydası görülür.

Mandalina yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Kategori:

M

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (3)

hkkdjkdf

28 Ekim 2011 saat 16:58    


süperrrrr

HEYOO

14 Aralık 2011 saat 20:32    


acaba bebeklere ne zaman verilir?

beril

28 Kasım 2012 saat 21:57    


çok güzel site yapmışsınız. sürekli takipçiniz oldum

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site