Mantar ve Faydaları

Mantar ve Faydaları

Mantar ve Mantarların Faydaları

Mantarlar (Latince: Fungi), çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlıları kapsayan bir canlılar alemi ve şapkalı mantarların tümüne halk arasında verilen genel addır. Diğer isimleri Fütr, Fungus, Mushroom, Champignon olarak bilinir.

Mantar, tüm dünyada onbinlerce çeşidi bulunan mantar protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca, mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.

Mantarların bilinen yararları

Yorgunluğu giderir. Mantar sinirlere iyi gelir. Göze ve vücuda kuvvet verir. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur. Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir. İçerdiği protein değeri sayesinde etin yerini tutar. Bedensel ve zihinsel gelişimi destekler. Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır. Kandaki kolesterol oranını azaltarak kalp krizine ile kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki gösterir.

Yenilebilen mantarlar

Ölümcül seviyede zehirli olan mantar türlerinin sayısı tüm mantar türlerinin sayısına oranlandığında oldukça azdır. Diğer zehirli mantarların bir kısmı ise pişirildiklerinde bu niteliklerini kaybetmektedir. sifalibitkileriniz Doğadan toplanıp yenilebilen mantar türlerinin sayısı ise hiç de az değildir. Bu türlere ekonomik değerleri ve lezzetleriyle ile köylülerin bütçelerine ciddi katkılar sağlayan Morchella (Kuzu Göbeği) Mantarları iyi bir örnek teşkil eder.  Zehirli ve yenilebilen bazı mantar türlerinin ayırdedilmesindeki bazı zorluklar ve yaşanan ölüm olayları nedeniyle kültür mantarlarının yiyecek olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Mantar nasıl kullanılır?

Protein değeri yüksek bir besin olmakla birlikte yağ oranı düşük olduğu için mantar diyetlerde sıklıkla kullanılır. Mantar lezzetli ve besleyici bir besin olmakla birlikte zehirli pek çok türü olduğu için yabani mantar uzman kişiler tarafından toplanmalı ve dikkatli tüketilmelidir. Bu nedenle kültür mantarlarını tercih etmek daha sağlıklı olur. Ayrıca, mantar vücutta üre asidi bıraktığı için Romatizmalılara tavsiye edilmez.

Not: Kırlarda doğal olarak yetişen mantarların zehirli ve zehirsiz türlerinin birbirinden ayrılmasının son derece zor olduğu, uzmanların bile bu konuda zaman zaman yanılabildiklerinden dolayı kontrollü yetiştirilen kültür mantarının yenmesi gerekmektedir.

Mantar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. kahraman dedi ki:

    Mantar tohumu arayanlar için toptan satış için yardımcı olabilirim 05397327910

  2. Pazar dedi ki:

    Sayın kahraman bey, Burası pazarlama yeri değildir. Lütfen adminler gereğini yapsın..

  3. mezra aydeniz dedi ki:

    Teşekkürler detaylı ve çok aydınlatıcı bilgiler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.