Marrup ve Faydaları

Marrup ve Faydaları

Marrup ve Marrubun Faydaları

Marrup (marupa) ikiçenekliler sınıfının, simaroubaceae familyasından, bileşik almaşık yapraklı uzun boylu bir ağaçtır. Amerika’da yetişen dokuz türü bilinmektedir.

Antillerde yetişen şişmarouba amara; 20 m kadar boyunda bir ağaçtır. Ağacın kabuğu düz, pürüzsüz, grimsi ve çok acıdır. Kerestesi kıymetlidir. Kabuğu düz, pürüzsüz ve acı olan bir ağaçtır. Başlıca etken maddesi Quassin’dir ve Marrup’un Kalp hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. sifalibitkilerinizcom

Marrupun Bilinen Yararları

Ateş düşürür. Safrayı arttırır. İltihap gidericidir. Kalp hastalıklarında faydalıdır. Hepatite karşı da faydalıdır. Ülser yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur. İştah açıcı etkileri ile iştahsızlığı gidermeye yardımcı olur. Sindirim sistemi, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanserli hücreleri öldürücü etkileri ile özellikle lösemi de kanser tedavisini destekleyicidir.

Marrup Nasıl Kullanılır?

Ağaç kabukları ve yaprakları tıbbi amaçla kullanılır. Çayı hazırlanabileceği gibi Marrup ağacından hazırlanan tablet şeklinde hazır ürünler de bulmak mümkündür. Ağacın kerestesi de değerlidir.

Marrup, su : 1 su bardağı sıcak suya; 1 tatlı kaşığı ufalanmış marrup yaprağı konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, içilir. Aynı işlem öğle ve akşam yemeklerinden sonra tekrarlanır.

Uyarı: Kesinlikle bir doktora gitmeden şikayetlere iyi geliyormuş düşüncesiyle hareket ederek, marrup ürünleri tedavisini uygulamayınız.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. ali bayar dedi ki:

    marrupun faydalarini anlatiyorsunuz cok guzel ama bunun urunlerini nerden aliriz bir zahmet onuda belirtin alalim benim oglum losemi hastasi onun icin alacagim bilen varsa bu . email adresine yazarsani sevinirim (bayar99@hotmail.com )bu adrese

  2. daghan kara dedi ki:

    bende de aşırı extrasistol (günde 3-5 bin defa) var neden olduğu nasıl tedavi edileceği belli değilmiş tıbben. 2 senedir öldürmedi . tehlikesi yok deniyor ama çok can sıkıcı bir durum. şifası marrup yaprağı deniyor forumlarda. adanada aktar bırakmadım gezdim bilen yok. nerde bulabiliriz bir bilen yada satan varsa e postam dag-42@hotmail.com iletişim adresime mesajlarını bekliyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.