Marul ve Faydaları

Marul ve Faydaları

marul-iceberg

Marul ve Marulun Faydaları

Marul (Lactuca sativa), Bileşikgiller familyasından geniş yeşil yapraklı, yıllık veya altı aylık bir ılıman iklim sebzesidir. Diğer isimleri Lettuce, Laitue olarak bilinir. Sütlü bir su içermesi nedeniyle Latince’deki ismi lactis (süt) kökünden türetilmiştir. Pek çok çeşidi vardır.

Tohumları, cinsine göre esmer veya siyahtır. Ilık iklimi sever. İlk ve sonbahar aylarında ekilir. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Kalsiyum minerali ile A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca Marulda B, D, E vitaminleri ve demir, sodyum, bakır, iyot, fosfor ve çinko mineralleri de bulunur.

Genelde yaprakları salata olarak çiğ tüketildiği gibi Çin gibi bazı ülkelerde kökü ve yaprakları pişirilerek de yenir.

Marulun Bilinen Yararları

İdrar söktürücüdür. Anne sütünü artırır. Böbrek iltihaplarında iyidir. Yüze tazelik ve güzellik verir. Basur memelerinde faydalıdır. Balgamı söker ve kanı temizler. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Suyu, ergenlik sivilcelerini giderir. Karaciğer ve dalak şişliklerini indirir. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. sifalibitkilerinizcom. Erkeklerde aşırı cinsel istekleri keser.

İddaa Tahminleri , Tahmin Bonusu için Tıklayın

Tansiyonu düşürür. Kemik erimesi ve romatizmada faydalıdır. Aybaşı halini düzenler ve ağrısını hafifletir. Lapası; kan çıbanı, apse ve yanıklarda faydalıdır. Nekahat devresinin kolay atlatılmasında yardımcı olur. Dalak ve karaciğer yetmezliği ile sarılığa karşı etkilidir. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların gelişimini destekler. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için yararlıdır.

Marul Nasıl Kullanılır?

Besin değerlerini hızlı kaybeden bir sebze olduğu için marulu çabuk tüketmek gerekir. Marulun suyu cildi besler ve cilde tazelik verir. Sivilceleri giderir. Lapası yanıklara ve çıbanlara iyi gelir.

Marul yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.