Mate Yaprağı ve Faydaları

Mate Yaprağı ve Faydaları

Mate Ağacı ve Mate Yaprağının Faydaları

Brezilya’nın güney kesimleri ile Paraguay’da yabani olarak yetişen çalımsı ya da küçük ağaç görünümlü bir bitki olan Mate ağacı Cizvit misyonerlerce ilk kez yetiştirilmeye başlandı. Bitki yabani ortamında yuvarlak taçlı bir ağaç olmasına karşın, kültüre alındığında çok gövdeli küçük bir çalı haline dönüştü. Diğer isimleri ilex paraguayensis, mate, yerba mate, Paraguay tea, South American holly olarak bilinir.

Mate Yaprağı, aauifoliaceae familyasına aittir. Orta tropik bir bitki olarak, yüksek sıcaklığa ve yıllık 1500 mm üzerinde yağışa ihtiyaç duyar. Tropikal tepelerinde yetişen bodur bir ağaç türüdür. 12 ay boyunca yaprak dökmeyen bu bitki yerliler tarafından Tanrı’nın Ağacı olarak da anılmakta iken Avrupa’da da Yeşil Altın olarak adlandırılmıştır. Bunun sebeplerinin başında bitkinin sadece doğal bir enerji kaynağı olması ve vermiş olduğu inanılmaz zindelik gelir. Etkili bir şekilde antioksidan içermektedir. Yerba Mate bitkisi inanılmaz bir şekilde 196 doğal bileşen içermekte ve bunların 144 adedi Yeşil Çayın da içeriğini oluşturmaktadır. sifalibitkileriniz

Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Güney Brezilya’dır. Güney Amerika’nın milli içeceğidir. Avrupalılar tarafından yerlilerin yeşil altını olarak adlandırılır.

Mate yaprağının bilinen yararları

İdrar söktürücüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Açlık duygusu ve aşırı iştahı engeller. Dokulardaki yağın hızlı yakılmasını sağlar. Zihinsel aktivitenin artmasına katkıda bulunur. Sindirim kolaylaştırıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahiptir. Bitkinin içeriğinde bol miktarda kafein olduğu için uyarıcı etkisi vardır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde dokuları zararlı dış etkenlere karşı korur. Mükemmel bir enerji kaynağıdır. Vücudun ve zihnin erken yorulmasını engeller. Diüretik etkiye sahiptir. Bu ödem giderici etkisi ile de özellikle karbonhidrat kısıtlı zayıflama rejimlerine olumlu katkı sağlar. Kanı temizleyici, kalbi rahatlatıcı, saçları kuvvetlendirici, gelişme bozukluklarını giderici, stres azaltıcı, mide iltihabını ve uykusuzluğu giderici özelliklere sahiptir.

Mate yaprağı nasıl kullanılır?

Bir fincan kaynar suya 1-2 kahve kaşığı toz mate konarak çay gibi içilir.

Uyarı: Aşırı miktarda kullanılması sakıncalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.