Mayasıl Otu ve Faydaları

Mayasıl Otu ve Faydaları

Mayasıl Otu ve Dağ Mayasıl Otu Faydaları

Mayasıl Otu (Teucrium polium) Ballıbabagiller (Lamiaceae) familysından; yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde yetişen, beyaz tüylerle kaplı, alçak bir bitkidir. Yaprak kenarları alta doğru kıvrıktır. Çiçekleri beyazdır.

Yaklaşık 40-50 türün görüldüğü bir yıllık ve çok yıllık otsu bitkilerdir. Anavatanı Avrupa, Asya ve Afrika olmasına karşın iki türü güneydoğu Avustralya’da bulunur. Karşılıklı dizilmiş yaprakları 5-10 cm boyutundadır. Ev ilaçlarında çiçekli bitki kullanılır.

Dağ mayasıl otu (Ajuga reptans), Türkiye’de doğal olarak yetişir. Koyu yeşil renkte bir yer örtücüdür. Bitki dik büyümekle birlikte uzanıcı gövdeye de sahiptir. 10-30 cm boy yapar. Gövde tabanında yer alan yapraklar saplı ve ters yumurta biçiminde, üst kısımdaki yapraklar 1-2 çift karşılıklı, sapsız ya da kısa saplıdır. sifalibitkilerinizcom. Yarı açık güneşten etkilenerek rengi bronzlaşır.

Mayıs-haziran aylarında açık mavi ve morumsu çiçek açar. -15 dereceye kadar dona dayanıklıdır. Bitki besin maddelerince zengin, ağır olmayan kumlu, tınlı, taze bahçe topraklarında iyi gelişir.

Mayasıl Otunun Bilinen Yararları

Terleticidir. Sinirleri uyarır. Gaz söktürücüdür. Egzamaya faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mide rahatsızlıklarını giderir. Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır. Antioksidan ve spazm çözücüdür. Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.

Mayasıl Otu Asıl Kullanılır?

Bitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde ya da haricen kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.