Maydanoz ve Faydaları

Maydanoz ve Faydaları

Maydanoz ve Maydanozun Faydaları

Maydanoz (Petroselinum crispum), Maydanozgiller familyasından yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Diğer isimleri Midenuvaz, Petroselinum sativum, Parsley ve Persil olarak bilinir.

Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cm boylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yıl bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köseli, içi boş ve çok dallı, yaprakları saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yaprakları tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut seklinde ve özel kokuludur.

Maydanozgiller familyasından; tohumları ufak ve esmerdir. Meyvelerinin içeriğinde uçucu bir yağ ile apiin adlı bir glikozit vardır. Kökünde, biraz uçucu yağ, müsilaj ve apiin vardır. Yaprakları, kökü ve meyvesi kullanılır. Yaprakları, kökü ve meyvesi kullanılır. A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri açısından zengin bir besindir. Ayrıca maydanoz suyunun ödemleri atmada çok etkili olduğu bilinmektedir.

Maydanozun Bilinen Yararları

Kansere karşı korur. Sürmenajda faydalıdır. Grip ve nezleyi geçirir. Safra akışını kolaylaştırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Maydanoz saçları canlandırır. Vücutta biriken suyu boşaltır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Cinsel istekleri artırır. Afrodizyaktır. Yara, kesik ve morartıları iyileştirir. Cilde canlılık verir, cilt lekelerini azaltır. İştah açar. Ateşi düşürür. Kabızlığı önler. Kansızlık çekenlere faydalıdır. Halsizliği giderir. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuda ve göze kuvvet verir. Kulak ve diş ağrısına iyi gelir. Diş etlerini güçlendirir.

Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Karaciğer hastalıkları ile selülit ve egzamaya iyi gelir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. İltihaplı yaraların iyileşmesini sağlar. Anne sütünü azaltır ve böylelikle memelerin şişmesini önler. İdrar söktürücü ve terletici özelliği ile vücudu ve kanı temizler. Karaciğer hastalıkları ile romatizma, selülit ve egzamaya iyi gelir. Arı ve haşarat sokmalarında sokulan yere sürülürse ağrıyı giderir. Emzikli kadınların süt kanalı tıkanmalarında maydanoz lapası uygulanır. Maydanoz, aybaşı sancılarını keser, adetleri düzenler ve kolaylaştırır, ağrıları giderir, akıntıları keser.

Maydanoz Nasıl Kullanılır?

Yaprakları, kökü ve meyveleri kullanılır. Maydanoz taze olarak salatalarda yenirse besin değerleri kaybolmamış olacağından daha yararlıdır. Maydanoz lapa haline getirilip iltihapların ve yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır.

Böbrek rahatsızlıklarında; 4 bardak suya 1 demet maydanoz yıkanır konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür, günde 3 kere 1′er çay bardağı içilir.

Güzelliğinize Güzellik Katar

Sivilceli, lekeli, pürüzlü ve kırışık ciltlerde parlaklılık ve pürüzsüzlük verir. 2 bardak kaynatılmış suda, 1 demet yıkanmış maydanoz sapları ile beraber üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dk. kaynatılır. 20 dk. demlenmeye bırakılır süzülür. Böylece etkili cilt losyonu ve lapası elde edilir.Temiz cilde lapası sürülüp 20 dk bekletilir, sonra süzülen maydanoz suyu ile cildi yıkanır. Her gün günde birkaç kez uygulanır. Saçları besler, parlatır, dökülmeyi yavaşlatır. Saçlar maydanoz suyu ile yıkanır.

Maydanoz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.