Mazı ve Faydaları

Mazı ve Faydaları

Mazı Kullanımı ve Faydaları

Mazı, servigiller (Cupressaceae) familyasının Thuja cinsinden pul yapraklı daima yeşil, ağaç veya ağaçcık halinde bulunan bir bitki cinsidir. Diğer isimleri Thuja, Arborvitae, Thuya ve Noix de galle olarak bilinir.

Doğu Asya ve Kuzey Amerika’nın batı bölgerinde yetişen ve odunu için ya da süs ağacı olarak başka ülkelerde de yetiştirilen kozalaklı ağaçlardır. Türkiye’de doğal olarak bulunmazlar ancak süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ev ilaçlarında yaprakları ve kozalağı kullanılır.

Mazının Bilinen Yararları

Basur memelerinde faydalıdır. Yaprakları siğilleri yok etmekte kullanılır. Gebe kalmayı önlemek için kullanılır. Kozalağından bağırsak solucanı düşürücü ilaç yapılır. Bazı zehirlenmelerde, panzehir olarak kullanılır.

Mazı Nasıl Kullanılır?

Mazı ağacının yaprağı ve kozalağı kullanılır. Şap mazı toz haline getirilip ağız yaralarına karşı kullanılır. siflibitkileriniz

Deri hastalıklarında mazı yaprağı tentürü, etbeni ve papilom gibi iyicil vejetasyonları gidermek amacıyla yerel olarak kullanılır. Homeopatide, mazı tentüründen idrar yolları hastalıklarının tedavisinde yararlanılır.

Mazı ağacı kerestecilik ve yakacak olarak kullanılmasının dışında boyacılıkta ve eczacılıkta da kullanılır. Mazı yaprakları kaynatılarak yeşil renkte boya elde edilir; pamuk ve yün boyanmasında kullanılır.

Mazı yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.