Menekşe ve Faydaları

Menekşe ve Faydaları

menekse2 menekse3

Menekşe ve Menekşenin Faydaları

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen mor renkli çiçeği ve güzel kokusuyla süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde kullanılan, otsu bir bitkidir. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır. Diğer isimleri Menevşe, Benefşe, Viola, Violet ve Violette olarak bilinir.

Çiçekleri çoğunlukla mora yakın renkte olmakla birlikte, mavi, sarı, beyaz, pembe yada çok renkli çiçekler açan türleride vardır. Menekşenin çiçeği, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir. sifalibitkileriniz

Yetiştirildiği yerler: Vatanı Akdeniz ülkeleri, Kafkaslar, balkanlar ve Türkiye olan bitki, Türkiye’nin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişir.

Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarım kürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.

Toplanması ve saklanması: Mayıs’tan Ekim’e kadar menekşe otu toplanarak gölgede ve havalı yerlerde kurutulur ve muhafaza edilir.

Menekşenin bilinen yararları

Terletir. Kanı temizler. Vücuda rahatlık verir. İdrar söktürür, kabızlığı giderir. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Menekşe yağı, egzama ve uyuzu tedavi eder. Sıracada faydalıdır, sulu temriyeleri tedavi eder. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. İdrar yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi vardır. Menekşe yağı saça canlılık verir, cildi yumuşatır ve rahatlatır. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Egzama, akne ve öteki cilt sorunlarında iyileştirici etkisi görülür. Soğuk algınlığı, anjin, boğmaca, öksürük ve bronşit durumlarında iyileştirici ve rahatlatıcıdır.

Menekşe Nasıl Kullanılır?

Çiçeği tat vermek için kullanılabilir. Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe yağı egzama ve uyuz gibi deri hastalıklarında oldukça faydalıdır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır. Şerbeti akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır, öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve ellere sürülebilir. Menekşe yağı, saç dökülmelerinde yumurta sarısı ve badem yağı ile birlikte saç derisine sürülerek kullanılır.

Çay: 1 tatlı kaşığı yaprak, sap ve çiçek karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Menekşe yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.