Mercimek ve Faydaları

Mercimek ve Faydaları

Mercimek Kullanımı ve Faydaları

Mercimek (Lens culinaris), Baklagiller (Fabaceae) familyasından; beyaz çiçekli, bir yıllık bir tarım bitkisi ve bunun besin olarak kullanılan yuvarlak, yassı tohumudur. Diğer isimleri Merdümek, Lens esculenta, Ervum Lens Lentil, Lentille comestible olarak bilinir. Kahverengi mercimek, Kırmızı mercimek, Yeşil mini mercimek ve Sarı mercimek olmak üzere dört farklı tipi vardır.

Mercimek Mart – Nisan aylarında ekilir. Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. sifalibitkilerinizcom

Yetiştirildiği yerler: İlk çağlardan beri Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Ayrıca Güney Anadolu, Ege ve Marmara bölgesinde de yetiştirilir.

Mercimeğin Bilinen Yararları

Kan yapar. Gözlere yararlıdır. Anne sütünü artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp krizi riskini azaltır. Sinir zafiyetlerinde faydalıdır. Beden ve zihin gücünü artırır. Bağırsaklara yumuşaklık verir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Baharatlı çorba şeklinde yenmesi tavsiye edilir. Hasta ve zayıf kimselerde bol kan yapımını sağlar. Hamilelikte anneyi besleyerek zayıf düşmesini önler.

Hamile kadınlara, bebeğin kanlı-canlı olmasına yarar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Uyarı: Mercimeğin hazmı zor olduğu için mide rahatsızlığı olanlar daha çok çorba şeklinde tüketmelidirler.

Mercimek Nasıl Kullanılır?

Mercimek genellikle çorbası yapılarak tüketilir. Ayrıca yemeklere de katılır. Mercimek kaynatılıp suyu içilirse göğüs ağrılarını hafifletir ve öksürüğü keser.

Mercimek yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. zeynep dedi ki:

    teşekkürler canlarım benim güzel çok güzel site yapmışsınız ellerinize sağlık

  2. berkanur dedi ki:

    gerçekten zeynep arkadaşımızın dediği doğru çok bğendiğim bir site, anlamadığım yerleri hep burdan araştırma yaparım:)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.