Mine Çiçeği ve Faydaları

Mine Çiçeği ve Faydaları

Mine Çiçeği Kullanımı ve Faydaları

Mine çiçeği (vervain) Mine çiçeğigillerden, sapsız yaprakları tüylerle örtülü, çiçekleri başak durumunda alacalı, mavi veya menekşe renginde, sapı dört köşeli olan güzel kokulu otsu bir bitki ve ağaçcıktır. Diğer isimleri Kanotu, Güvercinotu, Verbena olarak bilinir.

Yurdumuzda yetişen verbana officinalis denilen türü 30-80 cm boyunda, bir veya birçok yıllık otsu bir bitkidir. Otsu kısmı ve kökü glikozit, tanen ve acı bir madde ihtiva eder. Döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Yetiştirildiği yerler : Anavatanı bilinmemekte ama dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yetişmektedir. Marmara, Karadeniz, Ege, İç Anadolu bölgelerinde yetişir.

Toplanması ve saklanması : Mine çiçeğinin tüm toprak üstü kesimleri bitki çiçek açmadan önce yaz ortasında toplanır. sifalibitkilerinizcom. Gölge, kuru ve havadar yerde olabildiğince çabuk kurutulur.

Mine Çiçeğinin Faydaları

İştah açar. İdrar söktürür ve terletir. Yorgunluğu ve uykusuzluğu giderir. Depresyon ve migren şikayetlerini azaltır. Baş, bel, mafsal, göğüs ve kulak ağrılarını dindirir. Romatizma, lumbago, siyatik ve nikriste faydalıdır. Mide ve bağırsaklara iyi gelir. Safra kesesi ve sarılık hastalığında yangıları azaltır. Adet düzenleyici ve adet sancılarını azaltıcı etkilere sahiptir. Diş çürümesi ve dişeti hastalıklarında gargara olarak kullanılır. Bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım ve bronşite karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırıcı bir bitki olan mine çiçeği uykusuzluk şikayetlerine ve gerginliğe karşı faydalıdır.

Mine Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Çiçeği, kurutulmuş yaprakları ve kökleri kaynatılarak kullanılır. Lapa haline getirildikten sonra romatizma ağrılarına ve iltihaplara karşı kullanılabilir. Kurutulmuş mine çiçeği 5-10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek çayı içilir. Günümüzde nezle ilaçlarının pek çoğunda mine çiçeği ayrılmaz bir parça olmuştur. Gevşetici etkileri rahim kaslarını da etkilediğinden gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Çay : 1-3 tatlı kaşığı kurutulmuş bitki alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika bu şekilde demlendirilerek elde edilen çay, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Uykusuzluk durumunda yatmadan önce bir bardak alınır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.