Muşmula ve Faydaları

Muşmula ve Faydaları

Muşmula Beşbıyık ve Faydaları

Muşmula, Gülgiller familyasından; kış aylarında yaprak döken, beyaz ve pembe renklerde çiçekler açan, eğri büğrü gövdeli, dallı budaklı küçük bir ağaç ve bu ağacın buruk tatlı meyveleridir. C vitamini ile karoten ve çeşitli mineraller içeren Muşmula meyvesi yice olgunlaştıktan sonra yenir. 5 bölmesi vardır. Diğer isimleri Beşbıyık, Döngel, İzgil, Mespilus, Medlar, Neflier olarak bilinir.

Olgunlaştığında koyu kahverengiye dönen meyve kabuğu ve koyu kahve meyve etinin ilk koparıldığında buruk bir tadı vardır. Ama meyve bir süre beklenildiğinde yumuşar ve lezzetlenir. sifalibitkilerinizcom

Tam olgunlaşmadan yenmesi mümkün olmayan bu meyvenin olgunluk aşamasından sonra suda bekletilerek uzun süre dayanıklı kalması ve ballanarak yenmesi mümkündür.

Muşmulanın Bilinen Yararları

Sinirleri güçlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Lumbago ve nikriste kullanılır. Mide hastalıklarında faydalıdır. Bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak incebağırsak iltihabına iyi gelir. Ana karnındaki ceninin düşmesini önler. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Muşmula yaprağının kaynatılıp içilmesi halinde şeker hastalığına iyi gelir. Meyveleri suda pişirilip demlendikten sonra şekerle içilince, ishal ve dizanteriye iyi gelir. Muşmula çekirdeği idrar artırıcı özelliğiyle böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde faydalır.

Muşmula Nasıl Kullanılır?

Muşmula meyvesi ilk koparıldığında buruk bir tada sahiptir. Bir süre bekletildikten sonra yumuşar ve lezzetlenir. Bu şekilde meyve olarak yenebileceği gibi çekirdekleri ve yaprakları da ilaç olarak kullanılabilir. Muşmula çekirdeği idrar arttırır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.