Muz ve Faydaları

Muz ve Faydaları

Muz Ağacı ve Muzun Faydaları

Muz, Muzgiller familyasından; sıcak bölgelerde yetişen, çok yıllık ve çok büyük bir otsu bitki ve bu bitkinin meyvelerine verilen isimdir. Diğer isimleri Banana, Bananier olarak bilinir.

Yurdumuzda Antalya ve Anamur çevresinde üretimi yapılır. Muz ağacının gövdesi; toprak altında kök-sap veya soğan halinde bulunur. Yaprakları bu kök-saptan çıkar. Tabandaki çiçekleri meyve verir. Meyvelerin tamamı sarkık bir sapın üzerinde toplu halde bulunur. Nişasta ve şeker bakımından zengindir. Lezzetlidir. sifalibitkilerinizcom. Fırında veya güneşte kurutulduğu zaman çok besleyici bir un verir.

Dünya üzerinde meyvesi belki de en fazla tüketilen bitkilerden biridir. Bu tüketimin ardında muzun çok besleyici bir besin kaynağı olması, birçok vitamin, protein, mineral ve aminoasiti içeriyor olması yatmaktadır.

B6 vitamini, potasyum ve folik asit (B9 vitamini) bakımında çok zengin bir besin olan muzda B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosfor mineralleri de bulunur.

Muzun Bilinen Yararları

Enerji verir. Kabızlığı giderir. Krampları engeller. Nekahat devresini kısaltır. Mideyi güçlendirir ve korur. Kemiklerin gelişmesini sağlar. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Stresi azaltır ve tansiyonu düşürür. Sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Kan basıncının düşürülmesini sağlar. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Adet sancılarını azaltır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekler. Vücudun ihtiyacı olan bütün maddeleri karşılar. Ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında yararlıdır. Hücre ve kas gelişiminde ve vücudun sıvı dengesinin korunmasında aktif rol oynar. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Muz Nasıl Kullanılır?

Muz taze olarak yenmesinin yanında, yüz ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Cildi besler ve temizler. Muz, limon suyu ile merhem haline getirilip egzama üzerine sürülürse faydası görülür. Tam olgunlaşmamış olan muzun hazmı biraz zor oluğundan muzu olgun olarak yemek gerekir.

Muz yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. aynur yıldız dedi ki:

    bu siteyi iyiki bulmuşum harika bilgiler var elinize sağlık

  2. habibe sucu dedi ki:

    muza bayılıyorum şimdi bile muz yiyorum ve aynura katılıyorum ankara etimesguttan habibe sucu

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.