Nane ve Faydaları

Nane ve Faydaları

Nane ve Nanenin Faydaları

Nane, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının Mentha cinsini oluşturan bütün Dünya’da görülebilen, nemli yerlerde yetişen, genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitkidir. Dünya üzerinde bilinen 25-30 türü vardır. Genellikle temmuz ve ağustos ayları arasında açarlar.

Başak biçiminde beyaz, pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur. Nane çok yıllık 30-90 cm boyunda, hafif tüylü oldukça sık çatallaşan, gövde, esmerimsi kahverengimsi renktedir. Yaprak, sap ve çiçeklerinde mentol, menton, jasmon vb. maddeleri içeren uçucu yağ ile tanen, reçine, acı bitki esansı ve bazı organik maddeler bulunur.

Dünyanın tüm ılıman ve astropikal bölgelerine yayıldığı gibi ülkemizde de 7 türü yetişmektedir. Ayrıca ülkemizde yetiştirilen nanenin eterik yağ bakımından kalitesi oldukça yüksektir.

Toplanması ve Saklanması

Bitki çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Naneyi kuruturken paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

Nanenin Bilinen Yararları

İştah açar. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Anne sütünü artırır. Safra akışını düzenler. Bağırsak spazmını giderir. Karaciğer yetersizliğini giderir. Strese ve baş ağrısına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Sütle şişen memelerin şişini indirir. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir, sükunet verir. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır.

Nefes almayı kolaylaştırır. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser, kalbi kuvvetlendirir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar. Astım, grip, bronşit, öksürükte ve soğuk algınlığında faydalıdır. El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır.

Nane Nasıl Kullanılır?

Nane, salata ve yemeklere güzel kokusu ve farklı tadıyla ayrı bir lezzet katmak için kuru ya da taze olarak katılabilir. Şekercilik, likörcülük, lavantacılık ve eczacılıkta kullanılır. Ayrıca, nane çayı hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden sonra içilebilir. Naneden elde edilen nane yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan nane çayı sakinlik verir. Soğuk algınlığı ve mide bulantısını giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki gazları söker. Nane suyuna bir miktar sirke katılıp içilirse iç kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Nanenin sakinleştirici etkisi nane yağı için de geçerlidir. Nane yağı ciltteki yanık lekelerini gidermekte ve soğuktan kaynaklanan şişlikleri indirmede etkilidir. Nane kaynatılıp buharı koklanırsa solunum yollarını açar ve soğuk algınlığına iyi gelir. sifalibitkileriniz

Çay: Kurutulmuş toprak üstü kısmından bir tutam alınır, üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10 dakika demlendirilerek çay hazırlanır. Hiçbir yan etkisi olmadığından istenilen aralıklarla içebilirsiniz.

Uyarı: Ülseri ve gastriti olanlar fazla kullanmamalıdır. Reflü sorunu olanların nane çayı içmesi önerilmemektedir. Karaciğer yetmezliği ya da siroz olanlar fazla oranda tüketmemelidir. İnterferon tedavisi olanlar da tüketmemelidir. Nane çayının fazla oranda içilmesi rahimde kasılmalara yol açabileceğinden dolayı hamile kadınlar tüketmemelidir. Ayrıca çok sık içilen nane çayının rahim içi zarındaki hücreleri tahrip edebileceği ve bundan dolayı da hamile kalma olasılığının azalabileceği belirtiliyor.

Nane yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. müzeyyen dedi ki:

  Ben naneyi aşırı yiyorum yemediğim zamanlar resmen kriz tutuyor nerede olursa bulacağım bulamazsam kuru nane yiyorum bu ne olacak lütfen cevap bekliyorum.

 2. aktar hasan dedi ki:

  Kantaron (kılıçotu) ve melisa (oğulotu) karışım çay içebilirsin. Bağımlılıklara karşı faydalı olacağını düşünüyorum.

 3. Şevket dedi ki:

  Selamünaleyküm
  Hiper tansiyonum var.
  Nane çayı zararlı mıdır?
  Oysa çok faydalarını öğrendim.
  Teşekkürler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.