Nar ve Faydaları

Nar ve Faydaları

Nar Ağacı ve Narın Faydaları

Nar (Punica granatum), Nargiller familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türüdür.

Nar ağacı, Akdeniz bölgesinden Japonya’ya kadar yabani olarak yetişen canlı kırmızı çiçekli, dört köşe dallı, hafifçe dikenli bir ağaçcıktır. Yaprak kenarı ve sapı kırmızımtıraktır. Çiçekleri parlak kırmızıdır. Yenen kısmı, tohumlarının etli ve bol usareli kısmıdır. Anayurdunun Doğu Akdeniz havzası olduğu sanılan nar yumuşak iklimli, sıcak ve kurak yerleri; kalkerli, derin ve yumuşak toprakları seven; aynı adlı meyvesi yenen ve 4-5 m’ye kadar boylanabilen küçük ağaçtır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde bolca, ayrıca iklimi uygun olan diğer bazı yerlerde de yetiştirilir. Bitki, tohumları ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Nar ağacının kök, gövde ve kabuklan nişasta, mannit, reçine, tanen ve birtakım asitlerle alkaloitler içerir. Potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından çok zengin bir meyve olan nar, B1, B2 vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor minerallerini de barındırır.

Narın Bilinen Yararları

İshali keser. Şerit düşürür. Harareti keser. Zayıflara faydalıdır. Nar suyu sesi açar. Kalbi kuvvetlendirir. Rahim akıntısını keser. Vücudu kuvvetlendirir. Cilt sağlığı için faydalıdır. Burun poliplerine faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Damar sertliğini önler ve damarları açar. Şırası baş ağrısına, kusmaya, susuzluğa iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu düşürür. Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir. Göğsü ve boğazı yumuşatır, kalp çarpıntısını önler ferahlatır. Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır.

Nar kabuğundan yapılan ilaçlar tenya düşürmek için kullanılır. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Tatlı narın taneleri balla karıştırılıp yenirse kulak ağrısını geçirir. Ekşi nar balla macun yapılarak yenirse midenin iltihabını temizler. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi gelir. Ekşisinin suyu balla karıştırılıp ağızdaki yaralara sürülürse yaraları iyi eder. Kökü ya da kökünün kabukları suyla kaynatılıp içildiğinde içteki yaraları iyi eder.

Nar meyvesinin kabuklarının kurutulup toz halinde öğütülmüş hali, yaralarda kanı kesici olarak kullanılır. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta cilt ve prostat kanseri olmak üzere, kansere karşı vücudu korur. Olgun nar meyvesinin sıkılmış suyunun içilmesi ya da tanelerinin yenilmesi idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve güçlendirici (tonik) etkiler sağlar. sifalibitkileriniz Nar ağacının kurutulmuş kök, gövde ve dal kabukları yakın zamanlara kadar en etkin tenya düşürücü olarak kullanılmıştır. Ancak, içerdiği alkaloitlerin insan için de birtakım zehirleri içermesi nedeniyle, bu kabuklar günümüzde kullanılmamakta, yerine, nar meyvesinden elde edilen infüzyondan yararlanılmaktadır.

Uyarı: Mide ve bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

Nar Nasıl Kullanılır?

Narın meyvesi, meyve kabukları, nar ağacının kökleri ve dallar ile kök kabukları kullanılır. Nar tanelerini saran zar hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Narın kabuklarını çay yapıp içilirse ishali keser. 2–3 gün boyunca sabahları aç karına içilip öğleye kadar bir şey yenilmezse bağırsak kurtlarını döker. Nar, meyve olarak yenildiği gibi sıkılıp suyu çıkarılarak, şerbeti ya da şurubu yapılarak tüketilir.

İnfüzyonun hazırlanması: Soyulan narın kabuklan iyice kıyılır. Bunlardan 3-5 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu infüzyondan, sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez birer bardak alınabilir.

Nar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. oguz dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler teşekkür ederim.

  2. Ece dedi ki:

    Elinize sağlık. Faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş…

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.