Nergis ve Faydaları

Nergis ve Faydaları

Nergis (Mart Çanı) ve Faydaları

Nergis, nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasından Narcissus cinsinden bitki türlerinin ortak adıdır. Diğer isimleri Narcissus, Narcisse ve Mart çanı olarak bilinir.

Bu bitkilerde sap 20-80 cm kadar yükselebilmektedir. Soğanlı olan bu bitkilerde taç yaprakları beyaz veya sarının karışımları şeklindedir. Soğanı zehirli bir bitkidir. Baharda çiçekleri ilk açan bitkilerdendir. Çiçeği, çıplak bir sapın ucunda biraz eğik durur. Birçok türü vardır. İlkbaharda beyaz renkli ve güzel kokulu çiçekler açan, soğanları zehirli bir bitkidir. Narcissin alkaloidi, karbonhidratlar ve müsilaj içerir.

Anavatanının Türkiye olmasından dolayı, Türkiye’nin hemen her yöresinde rahatlıkla yetişir.

Toplanması ve Saklanması

Mart’tan Hazirana kadar kökleri sökülerek yıkanır, soyulur ve kurutulur, eğer tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. Çiçekleri Mart-Mayıs aylarında toplanarak su buharı ile destilasyonu yapılır ve eterik yağı elde edilir. sifalibitkileriniz

Nergisin Bilinen Yararları

Yatıştırıcıdır. Ateşi düşürür. Sarada faydalıdır. Kusturucu olarak kullanılır. Kabızlığı giderir ve ishal yapar. Rahim ve mesane ağrılarını giderir. Kökü yakı yapılıp sirke ile başa sürüldüğünde saç kıran hastalığına fayda sağlar. Soğanının lapası, yakısı yaraların irinini kurutur, temizler ve iyileştirir. 5 gr’mı bal ile içildiğinde kusturur. Çiçeklerinin suyu balla beraber şerbet gibi yapılıp içildiğinde rahim ve mesane ağrılarını iyileştirir. Köklerinden (soğanlarından) üç tanesi bir gündüz ve gece sütün içinde bekletilir, sonra sütün içinden çıkartılıp ezilip, hastalık sebebiyle vb. erkek uzvu canlanmayan kimsenin uzvuna merhem gibi 4-5 defa sürüldüğünde canlandırır.

Uyarı: Soğanları zehirli olduğu için fazla miktarda kullanılmamalıdır. Soğanını yiyen kişide bulantı, kusma, ishal, sara nöbetinde olduğu gibi kasılmalar ile titremeler gözlenir. Ayrıca, hamilelerde düşüğe sebep olabilir.

Nergis Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Çiçekleri kurutulup çay olarak kullanılabilir. Kurutularak toz haline getirilmiş nergis soğanından 0,5-1 gr bir demliğe konur. Üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir ve bu dem sabah-öğle-akşam az az içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. misafir dedi ki:

    Bayıldım bu siteye çok faydalı bilgiler.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.