Nişasta ve Faydaları

Nişasta ve Faydaları

Nişasta ve Nişastanın Faydaları

Nişasta (starch), farin veya amidon, suda çözünmeyen, kompleks bir karbonhidrat. Nişasta buğday, arpa, yulaf, pirinç, mısır gibi tahılların tanelerinden ve patatesten özel yöntemlerle elde edilen unumsu bir maddedir. Sıcak suda nişasta peltesi denilen jelatinimsi bir kütle haline gelir.

Bitkiler tarafından fazla glikozu depolamak için kullanılır. Endüstride tutkal, kâğıt ve tekstil yapımında kullanılır. Gıda sanayisinde kıvamlandırıcı, yemek yapımında sıvıları koyulaştırmakta kullanılır. sifalibitkileriniz Çoğunlukla tahıllardan ve patatesten elde edilen tatsız ve kokusuz bir tozdur.

Nişastanın bilinen yararları

Sesi açar. İyi bir besindir. İltihapları giderir. Bağırsak ağrılarına da iyi gelir. Cilt hastalıklarında kaşıntıları keser. Tentürdiyot zehirlenmesinde çok faydalıdır. Lapası deri ve göğüs hastalıklarında kullanılır. Banyo suyuna karıştırılıp yıkanılırsa cildi yumuşatır. Güzellik maskelerinde, eczacılıkta ve çamaşırları kolalamakta kullanılır. Badem yağı ile birlikte yenirse öksürüğü keser, göğüs ağrılarını hafifletir.

Nişasta nasıl kullanılır?

Besin olarak kullanılmasının yanında, güzellik için ve hekimlikte tedavi amacıyla kullanılır. Tertürdiyotun zararlı etkilerini ortadan kaldırdığı için tertündiyot zehirlenmelerinde, suda eritilerek içilirse faydası görülür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. NUBAR SULEYMANOVA dedi ki:

    Nişasta çeşitlerini bilirdim ama neden hazırlanır onu bilmiyordum daha çok bilinen nişasta katrtof nişastasıydı bunları da öğrenmiş olduk.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.