Nohut ve Faydaları

Nohut ve Faydaları

Nohut ve Nohutun Faydaları

Nohut (Cicer arietinum), Baklagiller (Fabaceae) familyasından 50 cm kadar boyunda, vatanı Akdeniz kıyıları olan, sarımtırak çiçekli, tohumla çoğalan baklagil türü olan bir yıllık bir tarım bitkisidir. Diğer isimleri Chickpea, Pois chiche olarak bilinir. Dünyada en çok üretildiği ülkeler Türkiye, Kuzey Afrika, Meksika, Hindistan, Pakistan ve İspanya’dır.

Nohut Ülkemizde Batı, Orta ve Güneydogu Anadolu’da bolca yetiştirilir. Genelde sebze ve tane olarak yenir. Besin değeri ve kalorisi yüksek bir sebze olan nohut oldukça besleyicidir. Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. 100 gr. nohut 360 kalori, yaklaşık 20 gr bitkisel protein, 5 gr. yağ ve 61 gr. karbonhidrat içerir.

Nohutun bilinen yararları

Anne sütünü arttırır. İştah açar kilo aldırır. Yüzdeki lekeleri giderir. Vücuttaki damarları açar. Sırt ve baş ağrılarını keser. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Sesi açar ve öksürüğü keser. Göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücutta fazla su toplanmasını önler. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Yağı ve suyu temreye sürülürse geçirir. Vücudu kuvvetlendirir. sifalibitkileriniz Böbrekteki ve idrar yollarındaki kumları temizler. Mideyi kuvvetlendirir, bağırsakları yumuşatır ve bol idrar söktürür. Östrojen hormonunu dengeleyici etkisi ile özellikle menopoz döneminde faydalıdır. 25 gr nohut bir gün suda bekletildikten sonra aç karna yenirse, bir miktarının da üzerine oturulursa bağırsaktaki kurtları döker.

Nohut nasıl kullanılır?

Yemeklerde sebze olarak kullanılır. Ayrıca, leblebi yapımında da kullanılır. Nohut toz haline getirilip derideki yara ve kaşıntılara sürülürse iyi gelir.

Nohut bugün genelde kuru halde ya da konserve olarak satılır. Kuru nohutları yemek için kullanmadan evvel 12-24 saat suyun içinde bırakmak gerek. Nohut yemeğinin hafif gaz yapıcı bir etkisi vardır. Kış mevsiminin uzun geçtiği bölgelerde kırsal kesimde çok kullanılır. Etli nohut yemeğinin yanı sıra değişik yemeklerde de kullanılır. Çok besleyici özelliği vardır. Bazı yörelerde (Ör. Malatya)çok az bilinen küçük ve renkli cinsleri de yetiştirilip özel yemeklerde kullanılır.

Türkiye’de ve yakın doğunun diğer ülkelerinde nohut kavrularak leblebi yapılır. Köylerde nohut bir gece önceden ıslatılarak metal tepsilerde tula birlikte kavrularak da yenir.

Nohut özellikle Arap mutfağında çok kullanılır. Ezilmiş nohutlardan ve tahinden humus yapılır.

Nohut yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. Çok iyi bir site.

  2. şimay dedi ki:

    Süper, sayesinde performans görevimden 100 aldım. Teşekkür ederim 🙂

  3. mervee dedi ki:

    Çok faydalı ve güzel bir site olmuş.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.