Öd Ağacı ve Faydaları

  • 21 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 4.798 kez incelendi.
Öd Ağacı ve Faydaları

Öd Ağacı Hoş Kokusu ve Faydaları

Ödağacı, İkiçenekliler sınıfının, thymelaeaceae familyasından; tropik bölgelerde yetişen, dinî törenlerde yakılan ve yanarken güzel koku veren, odunu ve kabuğu hoş kokulu bir ağaç. Latincesi: Aguilariagollacho dır.

Doğu Asya ve Malaya adalarında yetişen bir ağaçtır. Yaz, kış yapraklarını dökmez. Meyveler, armut biçimindedir. Ağacın odunu ve kabuğu yarılınca, hoş bir koku verir.

Toplanması ve Saklanması

Bitkinin yapraklarından çıkarılan öz suyu güneşte kurutulmasıyla ya da suni olarak ısıtılma yöntemiyle yoğunlaştırılır. Bu işlemin sonunda bitki siyah parlak kütleler halinde kalır. Bu madde sarı sabır adını almıştır.

Öd Ağacının Bilinen Yararları

Gaz söktürücüdür. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalın bağırsağa etkili bir müshildir. Kokusu ferahlatır ve balgamı söker. Öd ağacı sıvısı, pigment ve haşerat ilaçları yapımında kullanılır. Güneş yanıkları da dahil hafif yanıklara ve egzamaya karşı faydalıdır. Ağacın kabuğu yakılınca hoş koku vermesi dolayısıyla tütsü yapmakta kullanılmaktadır.

Öd Ağacı Nasıl Kullanılır?

Öd ağacının yapraklarından elde edilen sıvı tıbbi etkileri için kullanımının yanında kozmetik alanında da kullanımı yaygındır. sifalibitkileriniz. Bunun dışında bitki bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca, kabuğu ve odunu yakılınca güzel koku verdiği için tütsü olarak da kullanılmaktadır. Hamilelik dönemi içinde kullanılması tavsiye edilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.