Ökse Otu ve Faydaları

  • 15 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 5.372 kez incelendi.
Ökse Otu ve Faydaları

Ökse Otu Gevele ve Faydaları

Ökse otu (Viscum album), Ökseotugiller familyasından Avrupa, batı ve güney Asya’ya özgü her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan asalak bir bitkidir. Halk arasında gevele, güvelek, gövelek, purç, çekem olarak da bilinir. En çok Türkiye, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna ve Türkistan en yaygın olarak yetiştiği yerlerdir.

Özellikle elma ağacının dalları arasında yaşar. Armut, söğüt, kavak, meşe gibi ağaçların üzerinde de asalak olarak yaşayabilmektedir. Sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır. Çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan, sulu ve yumuşaktır.

Ökse Otu, genç sürgünleri yeşil, ufak çalı halinde bir bitkidir. Adi ökseotu ve Zeytin ökseotu yurdumuzda doğal olarak yetişir. Reçine, saponin, tanen, viscin, organik asitler, alkaloid ve zehirli bileşikler içerir.

Toplanması ve Saklanması

Ökse otu Mart Nisan aylarında veya Eylül Ekim aylarında toplanır. Meyveleri ayıklanarak atılır. Yaprak ve sapı kurutularak muhafaza edilir.

Ökse Otunun Bilinen Yararları

Nabzı yükseltir. Hafif uyku verir. Bilinci uyuşturur. Çarpıntıyı hafifletir. Kalbin atışlarını artırır. Metabolizmayı düzene sokar. Damar sertliğine karşı yararlıdır. Damar kireçlenmesinde faydalıdır. Kabız yapıcı etkisi ile ishali keser. Hazmı kolaylaştırır ve spazmları giderir. İdrar söktürücüdür. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır. Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir. Kansere karşı koruyucu ve kanserde tedaviyi destekleyicidir. Yüksek tansiyonu düşürür ve yüksek tansiyona bağlı şikayetleri giderir. sifalibitkileriniz

Ökse Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş dal, yaprak ve meyveleri kullanılır. Zehirli maddeler içerir ve içerdiği zehirin gücü üzerinde bulunduğu ağaca göre değişir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Çay: 1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakçık ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirerek hazırlanan çay, günde üç kez içilir.

Uyarı: Ökseotunun meyveleri kullanılmamalıdır. Fazla kullanıldığı takdirde zararlıdır. Ham ökse otu kullanılmamalıdır. Ölüme dek varan riskleri vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.