Öksürük Otu ve Faydaları

  • 15 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 3.266 kez incelendi.
Öksürük Otu ve Faydaları

Öksürük Giderici Öksürük Otu ve Faydaları

Öksürük otu (Tussilago farfara), papatyagiller (Asteraceae) familyasından öksürük giderici olarak kullanılan yurdumuzda gevşek topraklı ve nemli sırtlarda yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir.

Latincede “Tussilago” öksürük önleyici anlamına gelir. Diğer isimleri Tussilago farfara, Coltsfoot ve Tussilage pas-d’ane olarak bilinir. Avrupa, Türkiye, Kafkaslar, Türkistan, Ukrayna ve Rusya da yetişir, kuzey Amerika ve Avustralya da yabani olarak yetişmektedir.

Öksürük otunun yaprakları dairemsi-köşeli, etlice ve alt yüzü sık tüylü, beyaz görünüştedir. Yapraklarında müsilaj, acı bir glikozit, tanen, inülin, şekerler ve fitosterol vardır. Çiçeklerinde de aynı maddeler ve bunlara ilave olarak da uçucu bir yağ vardır. Ev ilaçlarında yaprakları ve çiçekleri kullanılır.

Toplanması ve Saklanması

Çiçekleri tam açmadan önce toplanıp gölgede kurutulur. Yaprakları ilkbahar sonu ile yaz başında toplanıp kıyılır ve kurutulur. sifalibitkileriniz

Öksürük Otunun Bilinen Yararları

Bronşları açar. Balgam söker. Öksürüğü keser. Göğsü yumuşatır. Nezle ve gribe karşı etkili olur. Kronik ve akut bronşite karşı etkilidir. Diğer solunum yolu hastalıklarında da yumuşatıcı olarak faydası görülür. Öksürükotu kaynama suyuyla yapılan kompresler, yılancık çıbanlarında kullanılır.

Öksürük Otu Nasıl Kullanılır?

1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak-çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10 dakika süreyle demlendirmeden sonra hazırlanan çay, günde üç kez, sıcak olarak birer bardak içilir.

Öksürük çayı: Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürük otu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri, ve dar yapraklı sinirli ot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak, eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.

Lapa kompresi: Taze yapraklar, iyice kaynadıktan sonra merdane ile ezilir ve hasta bölgeye uygulanır. Sıcak kalması için, kompresin üstü iyice örtülmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.