Öküzgözü Bitkisi ve Faydaları

  • 19 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 3.853 kez incelendi.
Öküzgözü Bitkisi ve Faydaları

Öküzgözü Bitkisi ve Çiçeğinin Faydaları

Öküzgözü (dağkestanesi), Bileşikgiller ailesinden olup çayır ve ormanlarda yetişen, papatyayı andıran, çok yıllık bir bitkidir. Kömeçleri turuncu-sarıdır. Çiçekleri kullanılır.

Öküz gözü bitkisi otu, margarit ve çayır kasımpatı olarak da bilinir. Latince adı Arnica montana’dır. Çiçeklerinden yararlanılan bu bitki, dağlarda ve çayırlarda yetişir. Dalları ufak olup dantel şeklinde güzel çiçeklere sahiptir.

Öküzgözü Bitkisinin Bilinen Yararları

Kusturucudur. Sinir sistemini çok şiddetli bir şekilde uyarır. Haricen kullanıldığı takdirde romatizma ağrılarını dindirir, yaraları iyileştirir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır.

Öküzgözü tentürü piyasadan temin edilebileceği gibi çok kolay bir şekilde evde yapılabilir. Bir şişe içindeki 10 gram kurutulmuş öküzgözü çiçeğinin üzerine 100 gram eczaneden alınan saf alkol (70 derece) dökülür. Şişenin kapağı sıkıca kapatılır. Şişe 14 gün boyunca güneşe bırakılır. Sonra bir tülbentin üzerine dökülerek tülbent sarılıp sıkılır. Elde edilen sıvı tekrar şişeye alınarak şişenin ağzı kapatılır. Ve tekrar 10 gün müddetle güneşe konulur. Ve tekrar tülbentten geçirilir. Tentürümüz hazırdır. Sargılar için, veya yaraları yıkamak için bu tentürden 4 yemek kaşığı 1 litre kaynatılmış su içine bırakılır. Etkilerine mutlaka şaşıracaksınız. Çünkü bu tentürle yaralar çok çabuk şifaya kavuşur. Ağrı ve sızılar yok olur.

Öküzgözü ismi Elazığ bölgesi civarlarında yetişen siyah renkli bir üzüm çeşidi içinde kullanılmaktadır. Karıştırılmaması için bu bilgiyi dip not olarak veriyoruz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.