Oltu Otu ve Faydaları

Oltu Otu ve Faydaları

Oltu Otu Pireotu ve Faydaları

Oltu Otu, Bileşikgiller familyasından; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen, yaklaşık 25-50 cm yükseklikte, parçalı yapraklı, soluk veya koyu pembe çiçekli, böcekleri özellikle pireleri öldürmek için kullanılan, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Anavatanı Kafkasya olup ülkemizde Erzurum yaylalarında yetişmektedir. Diğer isimleri Pembe pireotu, Pyrethrum roseum, Chrysanthemum ve coccineum olarak bilinir. sifalibitkileriniz

Gövdesi dik ve seyrek tüylüdür. Çiçekleri gül renginde olup dil biçimindedir. Çiçeklerin bileşiminde %5 oranında uçucu yağ ile sabit yağ, reçine ve piretrin adlı madde bulunur. Kuvvetli bir böcek öldürücüdür.

Oltu Otunun Bilinen Yararları

Bit, pire, tahtakurusu gibi böceklerin öldürülmesinde kullanılır. İçeriğinde bulunan Piretrin; pire, kene vb. kan emici hayvanlar için çok zehirli; insan, kedi, köpek vb. için az zehirlidir. Piretrin kan emici hayvanlara değince öldürücü etkisini gösterir. Bu nedenle diğer ismi pireotudur. Pireotunun çiçekleri toplanır ve kurutulur. Bu kurutulan çiçekleri el değirmenlerinde öğütülüp toz haline getirilir. Toz haline getirilen bu ilaç özellikle pirelere ve öteki böceklere (sözgelişi hamamböceği, tahtakurusu, kene, karınca ve örümceklere) karşı evlerde gerekli yerlere serpilerek kullanılır.

Oltu Otu Nasıl Kullanılır?

Çiçekli bitki kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kullanılır. Bu toz Oltu Tozu olarak da bilinmektedir. Toz halinde bit, pire ve böceklerin olduğu yere serpilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

 1. olcay geçim dedi ki:

  Selamlar benim size bir sorum olacaktı oltu otunun faydalarını okudum bir çok hastalığa iyi geldiğini duydum fakat nasıl kullanıldığı yazmıyor adaçayı gibi suya atılıp içiliyormu merak ettim.

 2. gaye demir dedi ki:

  çok teşekkürler

 3. öncü palavan dedi ki:

  Pyretrium roseum denilen oltu otu toz veya yağını kim üretiyor veya satıyor. Nasıl bulabilirim sevgiler.
  öncü

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.