Kırmızı Pancar ve Faydaları

Kırmızı Pancar ve Faydaları

Kırmızı Pancarın Özellikleri ve Faydaları

Pancar (Beta vulgaris), Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir.  A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır minerallerini içerir. Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır. Diğer isimleri Beta vulgaris, Beet, Betterave, Garden beet ve Rota Rübe olarak bilinir.

Pancarın kırmızı rengi içinde ki betasiyanin adlı bileşimden geliyor. Betasiyanin idrarı boyar dolayısıyla pancar yediğiniz zaman telaşlanmayın.

Kırmızı Pancarın Bilinen Yararları

Sinirleri yatıştırır. Kalp sağlığını korur. Böbrekleri çalıştırır. Vücudu kuvvetlendirir. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir. sifalibitkileriniz

Pancar Nasıl Kullanılır?

Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır.

Kırmızı pancar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. musatfa dedi ki:

  Çok güzel paylaşımlar veriyorsunuz teşekkürler.

 2. ali türkmen dedi ki:

  Mrb ben hepatit b hastasıyım bunu kullanmadım ama faydası olurmu bana yardımcı olurmusunuz rica etsem.

 3. gamze dedi ki:

  Ben de kırmızı pancar yetiştiriyorum turşusu ve suyu bi harika;)

 4. arzu dedi ki:

  Gamze hanım bu ayda kırmızı pancar bulabilir miyiz bir hastaya ilaç için teşekkürler.

 5. muharrem dedi ki:

  Migroslarda genellikle bulunuyor oradan alabilirsiniz. Ayrıca akciğerleri temizlediği için sivilce tedavisinde kullanılıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.