Kırmızı Pancar ve Faydaları

Kırmızı Pancar ve Faydaları

Kırmızı Pancarın Özellikleri ve Faydaları

Pancar (Beta vulgaris), Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir.  A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır minerallerini içerir. Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır. Diğer isimleri Beta vulgaris, Beet, Betterave, Garden beet ve Rota Rübe olarak bilinir.

Kırmızı pancarın bilinen yararları

Sinirleri yatıştırır. Kalp sağlığını korur. Böbrekleri çalıştırır. Vücudu kuvvetlendirir. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir.

Pancar nasıl kullanılır?

Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır. 

Kırmızı pancar yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. musatfa diyor ki:

  çok güzel paylaşımlar veriyorsunuz teşekkürler

 2. ali türkmen diyor ki:

  mrb ben hepatit b hastasıyım bunu kullanmdım ama faydayı olurmu bana yardımcı olurmusunuz rica etsem

 3. gamze diyor ki:

  ben de krmzı pncr yetiştiriyom turşs ve suyu bi harika;)

 4. arzu diyor ki:

  gamze hanım bu ayda kırmızı pancar bula bilirmiyiz bir hastaya ilaç için teşekkürler

 5. muharrem diyor ki:

  mıgros larda genellıkle bulunuyor ordan alabılırsınız. ayrıca akcıgerlerı temızledıgı ıcın sıvılce tedavısınde kullanılıyor.

Yorum Yaz