Passiflora ve Faydaları

Passiflora ve Faydaları

Passiflora Meyvesi ve Faydaları

Passiflora (Çarkıfelek), çarkıfelekgiller ailesinden 500 kadar türden oluşan asma ya da sarmaşık tipte bir bitkidir. Anavatanı Tropikal Amerika’dır. Oradan dünyaya yayılmış 400 kadar türü vardır. Değirmen çarkını andıran çiçeklerinden dolayı Türkçede “çarkıfelek” (feleğin çarkı) adını almıştır.

Passiflora, (passion fruit) dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Passiflora özellikle güney Brezilya ve Kuzey Arjantin orijinli bir meyvedir. Akdeniz bölgesinde çok kolay yetişmektedir. Sarı kabuklu çarkıfeleğin menşei tam olarak bilinmemektedir. Fakat mor çarkıfeleğin Avustralya civarında yıllarca süren adaptasyon dönemi içerisinde bu coğrafya da sarı kabuklu hale geldiği zannedilmektedir. sifalibitkileriniz. Ülkemize ithal edilen çarkıfelekler, mor kabuklu olanlardır. Mor kabuklu çarkıfelekler, hem vitamin hem mineral olarak daha zengindir.

Passiflora’nın Bilinen Yararları

Passiflora C, B1, B2, B5, Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve cinsel istek arttırıcı olduğu bilinmektedir.

Passiflora Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Passiflora’nın çekirdeklerini, tamamını çiğ meyve olarak yiyebilirsiniz. Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilir, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerinizin yanında garnitür olarak da tüketebilirsiniz.

Saklama koşulları: Passiflora, %85 – %90 nem de saklanmalıdır. Olgun meyveler, 7 ºC de 1 hafta boyunca muhafaza edilebilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. adaptasyon dedi ki:

    Güzel site tebrikler.

  2. fahri gök dedi ki:

    Benim bahçede çok ilgilenen olursa verebilirim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.