Patlıcan ve Faydaları

Patlıcan ve Faydaları

Patlıcan Kullanımı ve Faydaları

Patlıcan (Solanum melongena), Patlıcangiller familyasından; kalın saplı, uzunca yapraklı, iri mor meyveli, ılık iklimlerde tek yıllık, tropik iklimlerde ise küçük bir ağaç şeklinde büyüyen çok yıllık bir kültür bitkisidir. Diğer isimleri Badincan, Eggplant, Aubergine olarak bilinir.

Birçok çeşidi vardır. Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur.

Patlıcanın ilk yetiştiriciliği M.Ö 5.yy’da Hindistan’da gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra Afrika’ya sonra Doğu Akdeniz’e ve Avrupa’ya getirilmiştir. Avrupa’ya getirilmesi 16. yy’da İspanyollar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Patlıcanın bilinen yararları

Basura iyi gelir. Kansızlığı giderir. Kalp çarpıntısını giderir. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanması ve ağrısını keser. Sinirleri yatıştırır ve tansiyonu düşürür. Bağırsakları yumuşatır ve idrar söktürür. Karaciğerin ve pankreasın çalışmasını düzenler. Patlıcan, istemsiz kas kasılmalarını önleyen maddeler içermektedir. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve damar tıkanıklığına iyi gelir. sifalibitkileriniz Patlıcan, içerdiği yüksek orandaki lifiyle pekliğe (hazımsızlığa) iyi gelir.

Patlıcan nasıl kullanılır?

Patlıcan normalde acı bir besin olduğu için kullanmadan önce tuzlu suda bekleterek acılığı giderilir. Patlıcan lapa haline getirilip yanıklara konursa faydası görülür.

Uyarı: Cilt hastalıkları, şeker, mide bağırsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar patlıcan yememelidir.

İçeriğinde nikotin bulunan patlıcanın sigarayı bırakmada yardımcı olduğunu söyleyen Dr. Feridun Kunak’ın sigara bırakma kürü.

Malzemeler: 1 Kg. patlıcan, 2 litre su, 2 adet limonun suyu.

Hazırlanışı: Patlıcanlar alacalı olarak soyulup yuvarlak yuvarlak doğranır. 2 litre suyun içine koyulup birde 2 limonun suyu ilave edilir ve buzdolabında 1 gün bekletilir. Sonra patlıcanlar sıkılarak içinden çıkartılır. Suyu bir kabın içine süzülür.

Kullanımı: En az günde 3 kez olmak üzere her sigara canımız istediğinde bir bardak içilir. Sık sık dişler ve dil fırçalanır.

Patlıcan yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. big john dedi ki:

    madem bu kadar şifalı bir bitki patlıcan, dünyada en fazla patlıcan tüketen türkler olmasına ramen hastahaneler neden ağzına kadar hasta dolu. yemeyin yedirmeyin. domuzdada vitamin protein var ama içindeki mikroplar şeritler yüzünden islamda haram edilmiş, bilimsel verilerlede vücuda zararlı. patlıcandada faydalı vitaminler olabilir ama içindeki nikotin tam karşılığı zehir.

  2. qdehn dedi ki:

    muhteşem bir site herkese tavsiye ederim

  3. gizem dedi ki:

    Süper çok beğendim teşekkür ederim.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.