Pazı ve Faydaları

Pazı ve Faydaları

Pazı Yabani Ispanak Kullanımı ve Faydaları

Pazı (Beta vulgaris), Ispanakgillerden, yaprakları büyük olan bir sebze bitkisidir. Halk arasında Yaban Pancarı ve Yabani Ispanak olarakta bilinir.

Pazı ıspanağa benzeyen sindirimi kolay, bol vitaminli, besleyici bir bitki olan pazıda, A, C ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Ayrıca, E vitamini ile demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini içerir. Kırlarda, bağ ve bahçelerde yetişir.

Pazının bilinen yararları

İştah açıcıdır. Kansızlığı önler. Hazmı kolaylaştırır. Vücuda kuvvet verir. Öksürüğe karşı faydalıdır. Haşlanmış yaprakların suyu kabızlığı giderir. Gül yağı ile karıştırılıp başa konulduğunda ağrıyı geçirir.

İdrar söktürür ve idrar yollarında yanma şikâyetlerini azaltır. Hamile olanların yemesi doğacak çocukta omurga açıklığı riskini azaltır. sifalibitkileriniz Yaprakları haşlanıp yanık, apse, şişlikler ve basur memelerinden doğan şikayetleri giderir.

Pazı nasıl kullanılır?

Pazının kökleri, sapları ve yaprakları pazı yemeği, dolması ve salatası yapılarak kullanılır. Balla karıştırılarak saç çıkmayan deriye sürülürse faydalı olur. Ayrıca pazı suyu ile saçların yıkanması saçların dökülmesini azalmakta, yani saçları besleyici özellikler de göstermektedir.

Pazı yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. Fadik dedi ki:

    Keşke tüm aramlarda ilk sırada çıksanız. Harika bir site yapmışsınız çok açıklayıcı ve faydalı bilgiler sunuyorsunuz. Tebrik ederim.

  2. selay dedi ki:

    cok begendim gayet acikayici we bilglendirici.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.