Pelin Otu ve Faydaları

Pelin Otu ve Faydaları

Pelinotu Acı Yavşan Kullanımı ve Faydaları

Pelin otu (Artemisia absinthium), Bileşikgiller familyasından; boş arazilerde kendiliğinden yetişen, çok acı ve keskin kokulu otsu bir bitkidir. Anadolu’da dağlarda doğal olarak bulunan bir yavşan türü ve halk arasında Acı pelin, Ak pelin, Acı yavşan olarakta bilinir.

Pelinotu Saksılarda da yetiştirilir. Birçok türü vardır. Çok yıllık bir bitki olup takriben 3-10 yıl yaşar, 50-120 cm boyunda, oldukça çok çatallaşan ve grimsi beyaz renkte ıtırlı bir bitkidir. İnce tüylerle kaplı gövdesi kokulu, kabarık çizgili ve gri-yeşil renklidir. Açık sarı renkli veya kırmızı küçük çiçekleri salkımlar oluşturur. Silindirik yapılı yassı, küçük ve gri renkli meyvelerinin içinde kahverengimsi gri minik tohumları bulunur. Pelin döktüğü tohumlarıyla çoğalır ya da sonbaharda alınan gövde kalemleriyle çoğaltılır. Pelinin küçük yapraklı dalları özel kokulu ve çok acı lezzetlidir. Uçucu yağ, absintin gibi acı maddeler, flavon ve pineni içerir.

Antik çağda ilaç olarak kullanılmış olan pelin otu, absinth, absinthe, absenta olarak da bilinen absent adlı alkollü içkinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu içki pelin otunun fermente edildikten sonra imbikten çekilmesiyle elde edilmektedir.

Yetiştirildiği Yerler: Pelin otu Türkiye’nin Ege, Akdeniz, Marmara ve Kara­de­niz bölgesinde yabani olarak kendiliğinden yetişir diğer bölgelerde ekilirse yetişir.

Toplanması ve saklanması: Pelin otu çiçek açmaya başlamadan önce sürgün, yaprak ve çiçekleri toplanarak kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir. sifalibitkileriniz

Pelin otunun bilinen yararları

İştah açar. Adet söktürür. İdrar söktürücüdür. Mideyi kuvvetlendirir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Bedeni güçlendirici tonik etkisi vardır. Yüksek ateş ve enfeksiyon durumlarında güçlü bir iyileştiricidir. Safra yolları rahatsızlıklarında, iştahsızlık ve hazımsızlığa karşı fayda sağlar. Pelinotunun, (Dr. E. Scheider) bezelere özelliklede böbrek üstü bezelerine etki ettiğini ve böylece vücudun kan dolaşımının düzeldiğini, romatizma, gut, metabolizma bozukluğu, şeker hastalığı, yağlanma (şişmanlık), ödem ve enfeksiyona (bulaşıcı hastalıklar) karşı vücudun daha etkili bir direnç kazandığını ifade etmektedir.

Pelin otu nasıl kullanılır?

Yarım-bir tatlı kaşığı kuru karışım üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilmeye bırakılır. Böylece hazırlanan çay, günde iki-üç kez birer bardak olarak içilebilir.

Uyarı: Pelin otu çayını 3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir, yoksa birleşimindeki eterik yağ türevi zehirlenmelere neden olabilir.  Hamileler asla içmemelidir. Şayet aşırı dozajda veya uzun süre alınırsa öncelikle bağımlılık yapar, merkez sinir sistemine, beyne, böbreklere zarar verebilir, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kramplara neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. KIRMIZI ANKA bey dedi ki:

    benim adımda pelin

  2. Yaşar ÇIĞIRTKAN dedi ki:

    boğazımda troit bezi büyümesi var.bunun için pelin otunu tüketebilirmiyim.

  3. selim varış dedi ki:

    bende 3,70 prostat bezi iyi huylu büyüklüğü vardı.ne zaman ki ben acı pelin otunu aldım sadece 9 günlük 10 gün sonra psa tahlili yaptım psa ‘bir baktın tahlile 1,85 inmişti çok faydasdını gördüm bilinsin istedim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.