Pepino ve Faydaları

Pepino ve Faydaları

Pepino ve Pepinonun Faydaları

Pepino (Solanum muricatum), patlıcangiller familyasından anavatanı G. Amerika ülkelerinden Peru menşeli olup kültürü yapılan bir meyve türüdür. Pepino, Türkiye’de Akdeniz sahilerinde ve Erzincan’un Üzümlü ilçesinde yetiştirilmektedir.

Pepino; kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebilmektedir. Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir.

Pepinonun Bilinen Yararları

Uyku düzenini dengede tutuyor. Yara ve diş iltihaplarına karşı etkilidir. Kan damarlarının kuvvetli olmasını sağlar. Bayanlar cilt bakımı içinde kullanmaktadır. K vitamini bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıyor. Pepino, böbrek kumunda etkili olduğu kadar anemi hastalarına fayda sağlıyor. Afrodizyak (Cinsel duyguları veya isteği uyaran veya artıran) etkisi yaratıyor. Regl dönemini düzene sokuyor, menopoz döneminde yaşanan psikolojik sorunlarda olumlu etki yaratıyor. İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücudun direncini arttırır. Meyveleri mideye indirip, yaşlanma hali veya belirtileri karşı (anti-aging) etkisi olması nedeniyle kabuklarını da cilt bakımı için yüzlerine sürüyorlar. Meyvenin ham hâli özellikle şeker hastaları için tavsiye ediliyor çünkü tam olgunlaşmamış pepinonun şeker oranı daha düşük olduğundan rahatlıkla kullanılabiliyor. Çocuklarda kemik gelişimi sağladığı, eklem romatizmasında faydalı olduğu ve hemofili (Kanın pıhtılaşmasındaki bir bozukluğa bağlı kanama hastalığı) hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağladığı ve kolesterolü düşürdüğü kullanıcıları tarafından belirtilen meyve, hücre yenileyici özelliği ile çocukların gelişiminde; C vitamini deposu olma özelliği ile vücut direncini artırmada; kalsiyum bakımından zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde etki sağlıyor.

Meyvenin Bilinen Diğer Faydalı Özellikleri

Şeker Hastalıkları, Kemik Erimesi, Dalak Yetmezliği (Tromoksin), Bağırsak Kanseri, Gen Hastaları, Mide Rahatsızlığı, Anemi (Kansızlık) Hastaları, Hemofili Hastaları (Kanın Pıhtılaşmasındaki Bir Bozukluğa Bağlı Kanama Hastalığı), Çocuklarda Kemik Gelişimi Sağlamakta, Eklem Romatizmasına İyi Gelmekte, Kolesterolü Düşürmekte (Hastaları tarafından beyan edilmiştir), Kilo Problemi Olanlar Daha Çok Tüketmektedir.

Saklama Koşulları

Ticari anlamda sera üretimi önerilir. Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde (Karadeniz, Ege, Marmara, Akdeniz) bahçe üretimi yapılabilir. Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, +5º de bitki gövdesi zarar görür, 0ºde tamamen kurur. Bu nedenle gece ayazlarına karşı korunmalıdır. sifalibitkileriniz

Pepino Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Kavun, Muz , Ananas, aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi, meze olarak, dondurmalara katılarak, karışık meyve salatalarında garnitür olarak kullanılmakta, reçeli yapılmakta hatta bazı Güney Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir. Pepino olgunlaşmadan ve olgunluk seviyesine ulaştığı meyve hâlinde de tüketilebiliyor.

Pepino yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. dilos dedi ki:

    Nasıl yeneceği hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.