Physalis ve Faydaları

Physalis ve Faydaları

Physalis Altın Çilek ve Faydaları

Physalis (Güveyfeneri) patlıcangiller (Solanaceae) ailesine mensup, ılıman ve astropik bölgelerde yetişen ve birçok türü olan bir bitki ve meyvedir. Ayrıca Physalis, Ground Cherry, Cape Gooseberry, Winter Cherry, Altın Çilek ve Güney Feneri olarakta adlandırılır.

Yaklaşık olarak 30-40 cm yüksekliğe erişen bitkinin meyveleri bilye büyüklüğünde ve turuncumsudur. Dokusu domatesi andırır. Meyvesi kağıdımsı bir kabuğa sarılıdır. Meyveler vitamin açısından zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı-turuncu renge dönerler ve tatlanırlar. Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de kısmen dahi olsa üretimine başlanmıştır. sifalibitkileriniz

Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir.  Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır. Physalis’ in acutifolia, alkekengi, angulata, angustifolia, arenicola, carpenteri gibi başlıca çeşitleri bulunmaktadır.

Physalis Altın Çileğin Bilinen Faydaları

Physalis’in, içerdiği keroten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Kilo vermeye yardımcıdır. Diyabet (şeker) hastalarına faydalıdır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok eder. Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir. C vitamini oranı yüksektir. Antioksidan ihtiva eder. Görme sinirlerini yapılandırır. Prostat ve boğaz hastalıklarının tedavisinde olumlu etkileri vardır.

Physalis Nasıl ve Nerede Kullanılır?

İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

Saklama koşulları: Physalis, 7 ºC de %70 – %80 nem oranında muhafaza edilmelidir.

Besin değerleri: Physalis, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. adadas dedi ki:

    Bizim bahçelerde doludur isteyene satılır 😀 fındık zamanında oluyor temmuz-ağustos ayında o zaman satarız:D

  2. fatma dedi ki:

    hehehehe valla bizim bahçedede çok oluyor hatta ben onları hep zehirli sanardım meğer ne işe yarıomuş, yiyeyim bariii:D

  3. misafir dedi ki:

    Yiyin yiyin, biz burada ekmek bulamıyoz, siz altın çileklen dalga geçin hırtlar 🙁

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.