Pirinç ve Faydaları

Pirinç ve Faydaları

Pirinç Çeltik Kullanımı ve Faydaları

Pirinç veya çeltik, buğdaygiller (Poaceae) familyasından sıcak bölgelerde yetiştirilen mısır ve buğdaydan sonra en fazla ekimi yapılan otsu bir bitkidir. Diğer İsimleri Oryza sativa, Rice ve Riz olarak bilinir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük bir önem taşır. En çok Muson Asyası’nda yetişir.

Pirincin her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi burada meydana gelir. İçeriğinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir. Bu madde, gelişmeye yardımcı olur. Zihin açıklığı sağlar. Sulu yerlerde, bataklıklarda yetişen pirinç türleri olduğu gibi dağlarda yetişen türleri de vardır. Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

Pirincin bilinen yararları

Zihni açar. İshali keser. Doyurucudur. Hazmı kolaylaştırır. Böbreklere faydalıdır. Vücut gelişimini destekler. Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar. Şişmanlatır ve bağırsaklara kuvvet verir. sifalibitkileriniz Unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır. Vücudu kuvvetlendirir ve vücuda enerji verir. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır. Pirinç dövülmesiyle elde edilen un çıbanları geçirir, cerahatli yaraları iyi eder. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterol oranını azaltıcı etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. İçeriğinde bulunan kanser önleyici maddeler sayesinde başta bağırsak kanseri olmak üzere kansere koruyucudur.

Pirinç nasıl kullanılır?

Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pirişilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülür ve kuruyuna kadar bekledikten sonra gül suyu ile cilt temizlenirse cilde beyazlık ve canlılık verir. 

Pirinç yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. meryem dedi ki:

    beğendim çok güsel hazırlanmış

  2. dilara dedi ki:

    Çok güzel olmuş saolun fakat bana pirinç suyunun içeriği lazım.

  3. kafam mülteci(kafam sorhoş) dedi ki:

    hımm güzel olmuş tşk bu arada(gerçek ismim hatice)

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.