Pitaya ve Faydaları

  • 26 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 14.450 kez incelendi.
Pitaya ve Faydaları

Kaktüs Meyvesi Pitaya ve Faydaları

Pitaya, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır. Ancak bu cinsin yanında dünyada çeşitli halklarca Stenocereus (ekşi pitaya) cinsinden kaktüs türlerinin meyvesi de bu adla bilinmekte ve çeşitli ülkelerde bu türün meyveleride kültür olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca Pitahaya, Dragon fruit, Ejder Meyvesi, Kaktüs meyvesi ve çilek armudu olarakta bilinir.

Pitaya ağacı kaktüsgillerden olup üretimi ağacının güneş yanıkları ve kırağıdan çok çabuk etkilenmesinden dolayı çok büyük ilgi ve özen ister. Beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunmakla birlikte bu ayrım, aslında meyve kesildiği zaman ortaya çıkan iç rengindendir. Meyve kesildiğinde içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur. sifalibitkileriniz. Bu çekirdekler, tıpkı kivi deki gibi meyveyle birlikte tüketilir. Eğer Pitaya dan uzun soluklu bir verim alınmak isteniyorsa, sapından kesim yapılmalıdır.

100 yılı aşkın bir süredir Vietnam başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilen bir meyvedir. Başlıca Vietnam, Kamboçya, Tayland, Kolombiya, Ekvator ve İsrail de üretimi yapılmaktadır.

Pitaya’nın Bilinen Yararları

İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi bir takım özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır. Elektrolize yardımcı olur ve vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.

Pitaya Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Taze meyve olarak yiyebileceğiniz gibi; salatalarınızda, tatlılarınızda, yemeklerinize ve kokteyllerinize ilave edebilirsiniz. Dekoratif görüntüsü, garnitür olarak kullandığınız yerlere renk katacaktır.

Saklama koşulları: 7 ºC de %80 – %90 nemde muhafaza edilmelidir.

Besin değerleri: C, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Lif ihtiva etmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.