Portakal ve Faydaları

Portakal ve Faydaları

Portakal Ağacı ve Portakalın Faydaları

Portakal (Citrus sinensis), Turunçgiller ailesinden bir ağaç ve onun meyvesine verilen addır. Diğer isimleri Citrus aurantium, Orange ve Citrus sinencis olarak bilinir.

Portakal ağacının boyu 2-10 m. arasında değişir. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Kabuğunun altında sarımtırak, bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve dilimli bir öz bulunur. Kabuklarından portakal esansı elde edilir. Çiçeklerinden de portakal çiçeği esansı yapılır. Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Ülkemizde Güney Anadolu ve Doğu Karadeniz (Rize çevresi)ayrıca Kıyı Ege’nin güneyi, Akdeniz çevresinde ve sıcaklık ortalaması 23° ila -3 °C arasında olan yerlerde yetiştirilir. En kaliteli Washington cinsi portakal Antalya ili Finike ilçesinde yetiştirilmektedir. sifalibitkileriniz Finike Çavdır köyü portakalı, en iyi portakal ödülü almıştır.

Portakalın bilinen yararları

Ateşi düşürür. Susuzluğu giderir. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Vücuda enerji verir. Nekahat devresini kısaltır. Şeker hastaları için faydalıdır. Yatarken yendiğinde uyku verir. Zayıflatıcıdır, şişmanlamayı önler. Damar sertleşmesini ve felci önler.

Portakal kabuğu iştahsızlıkta etkilidir. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su, spazm giderir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Kabuklarından yapılan şurup ise, mide hastalıklarında kullanılır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

Karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Kanın pıhtılaşmasını, pankreas ve mide kanserini önleyici etkisi vardır. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Kabuklarındaki esans sivilcelere sürüldüğünde biraz yanma yapar ama 2 ayda ortadan kaldırır. Çocukların hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişiminin tam sağlanması için gerekli olan cevherler dolu bir meyvedir.

Portakal nasıl kullanılır?

Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 3 yorum yapıldı:

  1. saniye dedi ki:

    çok güzel site yapmışsınız sizleri tebrik ederim

  2. aycan dedi ki:

    çok güzel site olmuş ellerinize sağlık. artık sürekli takipçiniz oldum

  3. Aslı Gizem dedi ki:

    Çok güzel bir site yapmışsınız çok teşekkür ederiz biz çocuklara yardım ettiğiniz için.Size ne kadar teşekkür etsek azdır.Çok teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.