Ratanya ve Faydaları

  • 11 Aralık 2009
  • Yorum Yaz
  • 3.057 kez incelendi.
Ratanya ve Faydaları

Ratanya Bitkisi ve Faydaları

Ratanya (Krameria triandra), Baklagiller ailesinden; Amerika’da yetişen ve birçok türü olan bir bitkidir. Kökü toz haline getirilip, kullanılır. Çiçekleri kırmızı; yaprakları uzun, ince ve uçları dilimlidir. 20 – 30 cm boylarında, yaprakları uzun, ince ve uçları dikenli olan ve kırmızı renkte çiçekler açan bir çalıdır. Şekerler, nişasta ve tanen içerir.

Güney Amerika’da Peru, Bolivya ve Şili’nin 1000-2000 m. yükseklikteki kumluk ve kıraç dağlarında yabanî olarak yetişmektedir. En iyi ratanya kökü Peru’dan gelir. sifalibitkileriniz

Ratanyanın Bilinen Yararları

Şurubu; ishali keser. Dişetlerini kuvvetlendirir. Bağırsak iltihaplarını giderir. Öksürük ve bronşitte iyi gelir. Mantar şikayetlerine karşı faydalıdır. Antiviral ve antioksidan etkilere sahiptir. Ağız, mide ve bağırsak iltihaplarını giderir. Basur memelerine karşı pomad ve fitil olarak kullanılır. Aşırı adet kanaması da dahil olmak üzere kanamaları durdurur.  Basur (Hemoroid) kanamalarını önleyici özelliğ vardır.

Ratanya Nasıl Kullanılır?

Ratanya Kökü kurutulup toz haline getirildikten sonra suda kaynatılarak kullanılır. Çay ya da şurup şeklinde kullanılabileceği gibi ağız ve boğaz iltihaplarına karşı ve diş etlerini kuvvetlendirmek için gargara olarak da kullanılabilir.

Küçük miktarlarda kullanıldığında ishali keser, yüksek miktarlarda ise ishale yol açar, Ağız, dişeti ve boğaz iltihaplarında bir bardak suya 10 miligram ratanya tozu konur 5 dakika kaynatılır bu suyla gargara yapılır.

Ratanya kökü veya lapahaline getirilmiş tozu basur üzerine sürüldüğünde lokal etkisi ile kanamanın önüne geçer. Ratanya tozunun günlük alım miktarı 2 gramı geçmemelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.