Rezene ve Faydaları

Rezene ve Faydaları

Rezene ve Rezene Çayının Faydaları

Rezene (Foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iki metreye kadar uzayabilen, sarı renkte çiçekler açan, iki yıllık kokulu otsu bitkidir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur. Daha çok Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Diğer isimleri Raziyane, Foeniculum vulgare, Fennel ve Fenouil vulgaire olarak bilinir.

Türkiye’nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde yabani olarak yetişen bitki, Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirmek mümkündür. Türkiye’de yetişen Tatlı Rezene de ayrıca dünyanın en kaliteli türlerinden biridir.

Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.

Toplanması ve Saklanması

Bütün bu amaçlarla bitkinin ikinci yılının sonbaharında olgunlaşıp yarılan tohumları toplanıp kabukları tarakla temizlenerek gölgede hafifçe kurutulur. Çay hazırlanacağı zaman bu tohumlar biraz ezilir.

Rezenenin Bilinen Yararları

İştah açıcıdır. Gözlere iyi gelir. Kansızlığı giderir. Vücudu rahatlatır. Cinsel gücü arttırır. Sinirleri yatıştırıcıdır. Balgam söktürücüdür. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir. Sindirime yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır. Kötü nefes kokusu için tohumları çiğnenir. Böbreklerin fonksiyonunu geliştirici özelliktedir. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Bronşitte ve öksürük nöbetlerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Sodyum ve potasyum bakımından zengin olduğu için vücut sıvılarını dengelemede yararlıdır. Mide ve bağırsak şikayetlerini ve gazlarını azaltır. sifalibitkileriniz. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır.

Rezene Nasıl Kullanılır?

Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10–15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikayetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi göz kapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır. Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.

Rezene Tohumu: Soslar, balık yemekleri ve ekmek yapımında kullanılabilir. Ayrıca yeni sürgünleri kışın salatalara eklenir. Tohumu çiğnenirse nefesi ferahlatır ve soluğun kokusunu temizler.

Uyarı: Hamilelik ve emzirme döneminde ve küçük çocuklarda rezene meyvesi çayı dışındaki rezene preparatları kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. nurol avcı dedi ki:

    ALLAH (cc) ım bize verdiğin bütün nimetlere şükürler olsun. Sana nekadar şükretsek azdır. Bizi bağışla hastalarımıza şifalar ver.

  2. Mehmet dedi ki:

    Teşekkürler bilgiler için çok sağolun.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.