Roka ve Faydaları

Roka ve Faydaları

Roka ve Roka Salatası ve Faydaları

Roka (Eruca vesicaria), turpgiller (Brassicaceae) familyasından, yaprakları salata olarak yenen acımsı tadı olan bir bitkidir. Yabani olarak doğada mevcut olduğu gibi tarım amacıyla da yetiştirilir. Diğer isimleri Eruca sative, Garden rocket ve Roquette olarak bilinir.

Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir.

Rokanın Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Safrayı boşaltır. Öksürüğü keser. Roka iştah açıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Mafsal iltihaplarını giderir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Karında biriken suyu boşaltır. Mideyi ve böbrekleri çalıştırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uyarıcıdır. Sıtma ateşini düşürür. Mideyi kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Karaciğer ve dalak hastalıklarında faydalıdır. Karaciğer ağrılarını giderir, kanı temizler ve sarılığı keser. Vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Roka Nasıl Kullanılır?

Rokanın yaprakları, kökü ve tohumları kullanılır. Kökünden ve tohumundan baharat üretilir. Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek için kullanılır. Yapraklarının ise salatası yapılır.

Roka İtalya, Yunanistan ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde genellikle salata ve garnitür olarak kullanılır. Ancak bazı ülkelerde yemek olarak da pişirilir. Örneğin Slovenya’nın Koper bölgesinde peynirli börek yapımında kullanılır. sifalibitkileriniz. İtalya’da özellikle Venedik kenti civarında pizza ve makarna yemeklerine konur. Roka son 20 yıl içinde zengin ve acımsı lezzeti nedeniyle Akdeniz ülkeleri dışında da yayılmaya başladı. Özellikle Batı Avrupa ve ABD’de de kullanılır hale geldi.

Roka yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. aygül dedi ki:

    roka zayıflatırmı

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.