Sabun Otu ve Faydaları

Sabun Otu ve Faydaları

Sabun Otu (Çöven Otu) ve Faydaları

Sabun otu (Saponaria halophila), karanfilgiller familyasından 15-80 cm boyunda sürünücü gövdeli bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Mayıs ayında çiçek açar.

Yapısında bulunan saponinler, eczacılıkta önemlidir. Tuzlu bataklıklarda yaşar. Türkiye’ye özgü bir bitki türüdür. Genellikle Orta Anadolu’da yayılış gösterir. Halk arasında Çöven otu, Karga sabunu, Köpürgen olarak bilinir.

Sabunotu kökleri yeraltında yatay olarak çevresine yayılır. Gövdesi tabanda mor-kırmızı, üst tarafta açık yeşil renkli, silindirik kesitli ve serttir. Yaprakları karşılıklı mızrak şeklinde, kenarları bütün, hafif dalgalı, koyu yeşil renklidir. Çiçekleri gövdenin tepesinde topluca bir arada, pembe renklidir. Yaz sonlarında açan pembe ya da beyaz çiçekleri tatlı meyve kokuludur.

Ana vatanı bilinmemekte, ancak Avrupa ve Asya’da yaygın olarak yetişmektedir. Ülkemizde nemli yerlerde, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sıkça görülmektedir.

Toplanması ve Saklanması

Kökleri Eylül ve Ekim aylarında söküldükten sonra yıkanır, kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir. sifalibitkileriniz

Sabun Otunun Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Temizleyici olarak da kullanılır. Cilt hastalıklarında da faydalanılır. Egzama, uyuz gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkileri ile özellikle bronşitte faydalıdır.

Sabun Otu Nasıl Kullanılır?

İki tatlı kaşığı sabunkökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Uyarı: Aşırı dozajda sabunotu kökü çayı mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olur. Normal dozajda herhangi bir yantesiri yoktur.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.