Safran Bitkisi ve Faydaları

Safran Bitkisi ve Faydaları

Safran Bitkisi ve Safranın Faydaları

Safran (Crocus sativus), süsengiller (Iridaceae) familyasından, sonbaharda mor renkte çiçek açan, 20–30 cm boyunda, güzel kokulu, çiğdem (Crocus) cinsinden soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharattır. Diğer isimleri Zaferan, Crocus sativus, Saffron olarak bilinir.

Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı isimle anılır ve çok değerlidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve sonbahar aylarında meydana gelir. İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ vardır. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır. Çiçekler açınca toplanıp kurutulan stigmalar bitkinin kullanılan kısmıdır.

İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetiştirilir. Türkiye’de ise safran Safranbolu’da üretilmektedir. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatı, (bir gramı 5 ile 6 € arası), olan safranın ana vatanı Güneybatı Asya’dır.

Safranın Bilinen Yararları

İştah açar. Hafızayı güçlendirir. Vücuda kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Rahim hareketlerini arttırır. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. sifalibitkileriniz. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve diş eti ağrılarını azaltır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Aybaşı gecikmelerinde faydalıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafından kullanılmamalıdır.

Safran Nasıl Kullanılır?

İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Safran yiyeceklere parlak sarı bir renk katar. Şekerlemeler ve likörlerde de sıklıkla safran bulunur. Bazı balık ve deniz mahsulleri yahnilerinde, pilavlarda ve sütlü-pirinçli tatlılarda kullanılır. Çok pahalı olduğu için bazen yerine zerdeçal kullanılır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur. Günlük kullanım 0.5 – 1 gr.

Uyarı: Fazla oranda kullanımı zehirleyicidir ve hayati tehlike taşır. Böbreklere zarar verir. Kanamaya neden olur. Düşük yapma riski olduğundan hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. VOLKAN EROL dedi ki:

  Slm arkadaşlar elimde 100 gr safran var tohumu felan değil kendisi almak isteyen olursa daha fazla tedarik edebilirim 90 gramı 700 TL isteyen varsa e-mail:volkan_erl@hotmail.com IRTIBAT NO:0544 936 20 77

 2. galip dedi ki:

  safranlı pilava bayılırım. çokta faydalıymış tüketmek lazım

 3. volkan dedi ki:

  arkadaslar bu msn ve tel no bana aıt lutfen mesaj atmayalım tanıdık biri yanlıslıkla vermıs galıba volkan_erl@hotmail.com tesekkurler

 4. lale dedi ki:

  volkan bey 700 tl ye hangi enayiyi bulacaksınız
  çok merak ediyorum no koymuş çoooooook beklersiniz by

 5. serkan dedi ki:

  safranın kilosu su anda 4 milyar bızde lale hanım hıc arastırmadınız sanırım

 6. volkan dedi ki:

  volkan safran kilosu 1500 tl orjinalse alırım nerenin

 7. hakan dedi ki:

  bu sonbahar kış aylarında çıkan bir çiçek mi acaba bizim orada bunlardan çok oluyor eğer bu aylarda yetişiyorsa

 8. hakan dedi ki:

  Safran bitkisinin kilosu 20 bin TL civarinda ama sahte olmayanlari

 9. ibrahim dedi ki:

  Mısıra gittiğimde İran safranını şöle küçük bir poşette 5 lira gibi bir fiyata almıştım ama sonrasında arkadaşlardan yok içine başka şeyler katıyorlar yok Türk safranı gibi olmaz şudur budur laflarından sonra Mutfaktaki çekmeceye koymuştum sonrada oradan uçmuş bir türlü içemedem. Eğer yolum safranbulu yakınlarına düşerse alıp denmeyi düşündüğüm ve faydası olduğuna inandığım bir bitki.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.