Şahtere Otu ve Faydaları

Şahtere Otu ve Faydaları

Şahtere Sarılık Otu Kullanımı ve Faydaları

Şahtere (Fumaria Officinalis) Şahteregiller familyasından; genellikle tarla ve yol kenarlarında yetişen, 20-40 cm boylarında çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, pembe veya beyazımtırak çiçekleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri hekimlikte kullanılır. Diğer isimleri Fumeterre, Fumaria, Şahterec ve Sarılık Otu olarak bilinir.

50 kadar türü vardır. En önemlisi tıbbi şahtere yurdumuzda yetişir. Tıbbi şahtere yol kenarlarında rastlanan 20-60 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları mavimsi-yeşil; çiçekleri mor renklidir. Bitkinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır.

Yetiştirildiği yerler: Vatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir.

Toplanması ve saklanması: Mayıstan Ekime kadar Şahtere otu toplanarak gölgede kurutulur ve kaldırılır, şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. sifalibitkileriniz

Şahterenin bilinen yararları

Kepeği azaltır. İdrar arttırıcıdır. Basura karşı faydalıdır. Sarılığa karşı faydalıdır. Yüksek tansiyonu düşürür. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Yatıştırıcı ve terletici etkilere sahiptir. Karaciğer hastalıklarına karşı iyi gelir. Mide ağrısı ve mayasılda da şikayetleri giderir. Kanı ve böbrekleri temizler. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir. Sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıklarını gidermeye yardımcı olur.

Şahtere nasıl kullanılır?

Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay ya da merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır. 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 it. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.