Şakayık ve Faydaları

Şakayık ve Faydaları

Şakayık Ayı Gülü ve Faydaları

Şakayık, Düğünçiçeğigiller familyasından; otsu veya gövdesi odunlaşmış, çok yıllık bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. Diğer isimleri Ayıgülü, Paeonia, Peony, Pivoine olarak bilinir. sifalibitkileriniz

Tıbbi şakayık; Mayıs-Haziran aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekler açan, 70 cm kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları derin parçalıdır. Kökünde; uçucu yağ, nişasta, şekerler, peanol ve peregrinin adlı bir alkoloid vardır. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır.

Yetiştirildiği yerler: Vatanı Japonya ve Çin olan bitki binlerce yıldan beri Türkiyede yabani ve süs bitkisi olarak yetişmekte vede yetiştirilmektedir.

Toplanması ve saklanması: Çiçekleri solmadan toplanır ve kurutularak kaldırılır. Kökleri ise ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek temizlenir ve kurutularak muhafaza edilir. Şayet tentürü yapılacaksa taze olarak kullanılır.

Şakayıkın bilinen yararları

Vereme iyi gelir. Sinirleri yatıştırır. Sara da faydalıdır. Boğaz ağrıları için yapılan gargarası fayda sağlar. Dinmeyen kanamaları durdurur. Temreye sürüldüğünde giderir. Nikris ve kramplarda da faydalıdır. Boğmaca ve öksürükte şikayetleri giderir. ABD de yapılan araştırmalarda, şakayık çiçeğinin iyileştirici etkisi göz önünde bulundurularak oluşturulan ilacın, kemoterapiden dolayı oluşan yan etkileri hafiflettiği belirlendi.

Şakayık nasıl kullanılır?

Bir tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Uyarı: Tarife uyulmalı ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.