Sakız Ağacı ve Faydaları

Sakız Ağacı ve Faydaları

Sakız Ağacı Kullanımı ve Faydaları

Sakız Ağacı (Pistacia lentiscus), sakız ağacıgiller familyasından bahar aylarında yeşilimsi çiçekler açan, ortalama 3-4 metre boylarında olmakla birlikte 10 metreye kadar uzayabilen, sık dallı, çalı görünümünde, kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Diğer isimleri Mastic tree, Lentisque olarak bilinir.

Akdeniz bölgesinin doğal bitkisidir. Türkiye’de Batı ve Güney Anadolu’da ve Sakız Adası’nda yetişir. Meyveleri ufak, yuvarlak ve kırmızımsı siyah renklidir. Uçucu yağ, acı madde, reçine ve masticin adlı bir madde içerir.

Bitkinin dal ve gövdesinin yaralı yerlerinden akan reçinenin pıhtılaşması ile “mastik” adı verilen sakız elde edilir. Toplanan bu usare 2-4 haftada katılaşır. İlk başlarda donuk yeşil renkte olan reçine, daha sonraları soluk sarı renkli, kolaylıkla kırılabilen parça ve damlalar haline gelir. Özel bir kokusu ve tadı vardır. Eter ve etanolde çözünür.

Sakız Ağacının Bilinen Yararları

Diş etlerini temizler. Balgam söktürücüdür. Ağız kokusunu giderir. Çene kaslarını güçlendirir. Nefesin ferah olmasını sağlar. Tükürük salgılanmasını artırır. Midenin düzenli çalışmasını sağlar. Peptik ülser ve gastrite karşı faydalıdır. Antibakteriyel ve anti mantar etkilere sahiptir. sifalibitkileriniz

Sakız Ağacı Nasıl Kullanılır?

Ağacın gövdesine açılan çiziklerden akan reçine toplanır ve katılaştıktan sonra kullanılır. Özellikle yapıştırıcı, cila olarak ve vernik üretimi için sanayide kullanılmaktadır. Parfümeri ve kozmetik alanında da kullanılır. Ayrıca, güzel bir tat ve koku vermesi için başta sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar olmak üzere tatlı ve yemeklere de katılmaktadır. Bu sakızdan bir miktar alınarak dövülüp bala katılıp yenilir. Sakız olarak da çiğnenir. Diş etlerini kuvvetlendirmek ve ağız kokusunu gidermek için kullanılır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. metin dedi ki:

    Sakız ağacı hakkındaki bilgileriniz doğrudur. Fakat yeterli bulamadım.şöyle diyebilirdiniz: yunanlılarca sakız maddesi 300 den fazla şekilde kullanıldığını ekleyebilirdiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.