Kategoriler

Reklam

Meta

A B C-Ç D E-F G H I-İ-J K L M N O-Ö P R S-Ş T U-Ü V Y Z

Salatalık ve Faydaları

Salatalık Hıyar ve Faydaları

Salatalık veya Hıyar (Cucumis sativus), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen addır. Halk arasında daha çok kırsal kesimlerde hıyar olarak bilinir. Salatalık isminin şehirlerde kullanımı yaygındır. Anavatanının Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.

Salatalığın birçok çeşidi vardır. Oldukça sulu bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir.

Salatalığın bilinen yararları


Sponsor Bağlantılar


İdrar söktürür. Basura iyi gelir. Harareti keser. Sinirleri yatıştırır. Susuzluğu keser. Cilde güzelleştirir. Uykusuzluğa iyi gelir. Vücut yorgunluğunu giderir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. İnsülin ihtiyacını karşılar. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Böbrek hastalıkları ile bağırsak iltihabı ve gut hastalığında faydalıdır. Kolesterolü düşüren salatalık kalp ve damar hastalıklarına vücudu korur. Tohumlarından kurt düşürücü olarak da yararlanılır.

Salatalık nasıl kullanılır?

Besin değeri düşük bir sebze olan hıyarın en çok salata ve turşusu yapılır. bazik özellikteki özsuyu çeşitli kozmetik ürünlerinin bileşimine girer. sifalibitkileriniz

Salatalık taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde Besin değerleri korunmuş olur. Ayrıca salatalık, cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse faydası görülür.


Kategori:

S-Ş

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (4)

oguzhan akdemir

29 Aralık 2011 saat 12:33    


çok açıklayıcı bilgiler var sitede çok teşekkürler hazırlayana

hkgkg

27 Eylül 2012 saat 14:55    


süper harbi ödevime yardımcı oldu

necmettin unsal

17 Nisan 2014 saat 19:37    


salatalik yemeye basladim acaba sekere iyi gelirmi kontrollu şekerim var bazen 100 bazen 114 bazen 94 bal yiyorum sabah kahvaltida ufak cikolata vs aliyorum

metful 500mg suda erir efervesan tablet
gunde 2 defa iciyorum doktorumun tavsiyesi
gozumde epiretinal membran tesbit edildi
(sag gozde %50 gorme azligi )
bu şekerden midir yoksa bir yas olayimidir
yasim 1950 dogumluyum
saygilar n.unsal

brky

03 Mayıs 2014 saat 23:56    


Sayin N Ünsal salatalik şekeri dusurmede sadece destekleyicidir yani ilaç niyetine kullanilmasi son derece hatali bir davranistir. gözle gorulur derecede şekeri düşürmesi söz konusu değildir sadece düzenleyici bir bicimde yardimci olur. kisacasi saglikli olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri yediğiniz gibi salatalik vücuda sadece düzenleyicilik yapar. İlaçlar zaten bu görevi üstlenmek için yapilirlar optimum düzeyde dozlar sağlanarak ilaç saglanir. İlaç ana gıda yardimcidir.

Yorum Yapin

isim *

E-posta *

Site