Salatalık ve Faydaları

Salatalık ve Faydaları

Salatalık Hıyar ve Faydaları

Salatalık veya Hıyar (Cucumis sativus), kabakgiller (Cucurbitaceae) familyasından bir bitki türü ve meyvesine verilen addır. Halk arasında daha çok kırsal kesimlerde hıyar olarak bilinir. Salatalık isminin şehirlerde kullanımı yaygındır. Anavatanının Kuzey Hindistan olduğu sanılan bitkinin tarımı çok eski dönemlerden beri yaygın olarak yapılmaktadır.

Salatalığın birçok çeşidi vardır. Oldukça sulu bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir.

Salatalığın Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Basura iyi gelir. Harareti keser. Sinirleri yatıştırır. Susuzluğu keser. Cilde güzelleştirir. Uykusuzluğa iyi gelir. Vücut yorgunluğunu giderir. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. İnsülin ihtiyacını karşılar. El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Böbrek hastalıkları ile bağırsak iltihabı ve gut hastalığında faydalıdır. Kolesterolü düşüren salatalık kalp ve damar hastalıklarına vücudu korur. Tohumlarından kurt düşürücü olarak da yararlanılır.

Salatalık Nasıl Kullanılır?

Besin değeri düşük bir sebze olan hıyarın en çok salata ve turşusu yapılır. bazik özellikteki öz suyu çeşitli kozmetik ürünlerinin bileşimine girer. sifalibitkileriniz

Salatalık taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde Besin değerleri korunmuş olur. Ayrıca salatalık, cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse faydası görülür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. oguzhan akdemir dedi ki:

  Çok açıklayıcı bilgiler var sitede çok teşekkürler hazırlayana.

 2. hkgkg dedi ki:

  Süper harbi dersime yardımcı oldu.

 3. necmettin unsal dedi ki:

  salatalik yemeye basladim acaba sekere iyi gelirmi kontrollu şekerim var bazen 100 bazen 114 bazen 94 bal yiyorum sabah kahvaltida ufak cikolata vs aliyorum

  metful 500mg suda erir efervesan tablet
  gunde 2 defa iciyorum doktorumun tavsiyesi
  gozumde epiretinal membran tesbit edildi
  (sag gozde %50 gorme azligi )
  bu şekerden midir yoksa bir yas olayimidir
  yasim 1950 dogumluyum
  saygilar n.unsal

 4. brky dedi ki:

  Sayin N Ünsal salatalik şekeri dusurmede sadece destekleyicidir yani ilaç niyetine kullanilmasi son derece hatali bir davranistir. gözle gorulur derecede şekeri düşürmesi söz konusu değildir sadece düzenleyici bir bicimde yardimci olur. kisacasi saglikli olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri yediğiniz gibi salatalik vücuda sadece düzenleyicilik yapar. İlaçlar zaten bu görevi üstlenmek için yapilirlar optimum düzeyde dozlar sağlanarak ilaç saglanir. İlaç ana gıda yardimcidir.

 5. Nuri HakanTataroğlu dedi ki:

  yazıyı okudum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.