Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam ve Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Kullanımı ve Faydaları

Şalgam, Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden toprak altında şişkin bir yumrusu olan, sarı çiçekli, parçalı ve tüylü yaprakları olan ve yapraklarıda yenebilen geniş köklü bir bitkidir. Diğer isimleri Brassica rapa, Brassica napus, Turnip, Navet olarak bilinir.

A, B1, B2, B3 ve C Vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve sodyum gibi mineraller içerir.

Şalgam ve şalgam suyunun bilinen yararları

İştah açar. Sinirleri yatıştırır. Şeker hastalarını rahatlatır. Karaciğer ve mideye faydalıdır. Kemik ve dişleri kuvvetlendirir. Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Vücuda dinçlik verir. Nekahat devresini kısaltır. Böbrek taşı ve kumunu düşürmede yardımcı olur. Romatizma ve nikriste faydalıdır.

Boğaz iltihaplarını giderir. Gripe karşı korunma sağlar. Afrodizyak özelliği vardır. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Haşlanan suyu ile saçlar yıkandığında beyazlaşmayı önler. Sivilce, egzama, dolama, çıban gibi şikayetlerde faydalıdır. Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir. Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. sifalibitkileriniz

Vücutta şişliklerin üstüne konduğu gibi, el ve ayağı donanlara haşlanıp lapası sürülür. Vücuttaki toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir. Yaşlıların ayak üşümelerini gidermek için; kalın, etlice soyulmuş, 2 şalgam kabuğu,1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 litre suda haşlanıp haftada 2 gün ayaklar bu suyla yıkanır.

Şalgam nasıl kullanılır?

Şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenilebilir ya da şalgam suyu şeklinde hazırlanıp kullanılmaktadır. Şalgamın kullanılan asıl kısmı kökleri olmakla birlikte yeşil yaprakları da yenebilir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Ayrıca, severek tüketilen bir içecek olan şalgam suyunun da ana maddesi şalgamdır.

Şalgam suyunun yapılışı:

Şalgam suyu, mor havucun özü alınarak yapılıyor. Önce, bulgur unu mayalanıp bir hafta bekletiliyor, iyice ekşidikten sonra sulandırılıp, dut ağacından yapılan özel tahta fıçılara bırakılıyor. Ardından, mor havuç iyice temizlenip kaynatıldıktan sonra bu fıçılara konuluyor, üzerine de şalgam turpu yerleştiriliyor. Tahta fıçılarda bir hafta daha bekletilen bu karışıma tuz ilave ediliyor. Fıçı içinde olgunlaştırılan şalgam, bekleme süresi sonunda süzülerek içime hazır hale getiriliyor.

Şalgam yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.